Reklama

Szeptem do mnie mów

Szeptem do mnie mów

02.02.2011
Czyta się kilka minut
Czy prezydent i premier mówią jak liderzy? Czy biskup złe wieści podaje radośnie? Jak brzmią emocje w głosach polskich postaci życia publicznego? Co zostaje z głosu, gdy odjąć mu treść? - posłuchaj w serwisie Tygodnika. W nowym numerze TP rozmowa z dr. Krzysztofem Izdebskim, specjalistą od psychologii głosu, o tym, po co nam głos, dlaczego męczą nas trudne rozmowy i do którego ucha lepiej szeptać wyznania miłosne...
/ rys. Marek Tomasik
K

Każdy głos można rozłożyć na pierwiastki i wyeliminować z niego składnik semantyczny. Bada się dzięki temu, jak w głosie przejawiają się emocje. Specjalnie dla "Tygodnika Powszechnego" eksperyment taki przeprowadzili na polskich postaciach życia publicznego dr Krzysztof Izdebski, pochodzący z Polski specjalista od zaburzeń i psychologii głosu, profesor Uniwersytetu Stanforda, oraz dr Branka Zei-Pollermann, kierownik Vox Institute w Genewie, zajmująca się badaniami w zakresie psychologii społecznej i komunikacji werbalnej. Pozbawili oni wypowiedzi polityków i hierarchów warstwy semantycznej, a następnie przeanalizowali otrzymane dźwięki.

Posłuchaj politycznych emocji w stanie czystym!

...

27208

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]