Reklama

Szeptem do mnie mów

02.02.2011
Czyta się kilka minut
Czy prezydent i premier mówią jak liderzy? Czy biskup złe wieści podaje radośnie? Jak brzmią emocje w głosach polskich postaci życia publicznego? Co zostaje z głosu, gdy odjąć mu treść? - posłuchaj w serwisie Tygodnika. W nowym numerze TP rozmowa z dr. Krzysztofem Izdebskim, specjalistą od psychologii głosu, o tym, po co nam głos, dlaczego męczą nas trudne rozmowy i do którego ucha lepiej szeptać wyznania miłosne...
/ rys. Marek Tomasik
K

Każdy głos można rozłożyć na pierwiastki i wyeliminować z niego składnik semantyczny. Bada się dzięki temu, jak w głosie przejawiają się emocje. Specjalnie dla "Tygodnika Powszechnego" eksperyment taki przeprowadzili na polskich postaciach życia publicznego dr Krzysztof Izdebski, pochodzący z Polski specjalista od zaburzeń i psychologii głosu, profesor Uniwersytetu Stanforda, oraz dr Branka Zei-Pollermann, kierownik Vox Institute w Genewie, zajmująca się badaniami w zakresie psychologii społecznej i komunikacji werbalnej. Pozbawili oni wypowiedzi polityków i hierarchów warstwy semantycznej, a następnie przeanalizowali otrzymane dźwięki.

Posłuchaj politycznych emocji w stanie czystym!

...

27208

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]