Reklama

Tylnymi drzwiami

Tylnymi drzwiami

01.02.2011
Czyta się kilka minut
Dwa procent zgonów w Belgii to śmierć na życzenie. Przypadków eutanazji byłoby więcej, gdyby lekarze nie odmawiali jej przeprowadzania.
D

Dlatego powstała petycja, aby otworzyć w Belgii pierwszą klinikę eutanazji. Miałaby pomóc w odejściu tym, których nie uśmiercono na ich życzenie w zwykłych szpitalach czy hospicjach. Podpisy zbiera flamandzkie Stowarzyszenie Liberalno-Humanistyczne (Humanistisch-Vrijzinnige Vereniging); liczy też na zdobycie politycznego wsparcia. Nie będzie to łatwe - ale, jak uczy belgijskie doświadczenie, kropla wydrąży w końcu skałę.

Przedstawiciele różnych partii ostrzegają wprawdzie, że zgoda na taką klinikę sprawi wrażenie, iż eutanazja staje się coraz łatwiejsza. Ale jej zwolennikom nie sprawi trudności udowodnienie, że tak nie jest. Prof. Wim Distelmans z Brukselskiego Wolnego Uniwersytetu, zwolennik takiego rozwiązania, argumentuje, że ważny jest "ludzki aspekt": chodzi o pacjentów, którym w szpitalach odmówiono "pomocy w śmierci", a nie wiadomo, co z nimi dalej...

9408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]