Reklama

Ładowanie...

Dziennikarka, reporterka, ekspertka w tematyce wschodniej, zastępczyni redaktora naczelnego „Nowej Europy Wschodniej”. Przez wiele lat korespondentka „Tygodnika Powszechnego”, dla którego relacjonowała m.in. Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie, za co otrzymała ukraińską nagrodę dziennikarską „Pióro nadziei”. Wraz z Andrzejem Brzezieckim współautorka książek: „Białoruś. Kartofle i dżinsy” (Kraków, 2007); „Ograbiony naród. Rozmowy z intelektualistami białoruskimi” (Wrocław, 2007); „Łukaszenka. Ostatni car Rosji” (Kraków, 2014); „Armenia. Karawany śmierci” (Wołowiec, 2016). W roku 2014 wyróżniona w konkursie Amnesty International „Pióro nadziei” za reportaż z Kaukazu Północnego.

Artykuły

07.01.2023
W Polsce wyrównywanie szans młodzieży z miasta i wsi wciąż jest fikcją. Janko Muzykant prawie zawsze przegra z dzieckiem miejskim, którego rozwój od urodzenia wspierają rodzice.
23.12.2022
Znaczenie jego głosu w Ukrainie wzrosło podczas inwazji. Autorytet abp. Swiatosława Szewczuka, zwierzchnika wspólnoty greckokatolickiej w tym kraju, przekroczył granice Kościoła.
28.11.2022
Czy rzeczywiście zapomnieliśmy o uchodźcach, którzy uciekali do nas wiosną, a dziś niechętnie patrzymy na „bogatych Ukraińców” jeżdżących drogimi samochodami?
14.11.2022
Konflikt w warszawskiej klinice, do której przyjeżdżają kobiety z całej Polski, ukazuje skalę kryzysu polskiego położnictwa. Może się on jeszcze zaostrzyć, bo młodzi lekarze unikają tej...
31.10.2022
Piszę dużo? Często to słyszę. Ale pisanie jest moją jedyną robotą, nie zajmuję się niczym innym. Nie wyobrażam sobie, żeby wydać jedną książkę na pięć lat.
26.09.2022
Polska ryczy całą dobę. Nawet w górskim schronisku. Półmetrowy głośnik, jak wierny pies, leży obok mężczyzny w średnim wieku. Mężczyzna zaraz zawiesi go sobie na ramię i pójdzie „...
29.08.2022
Pisanie w warunkach wojny jest jak próba wydostania się z rwącego potoku. Unosi cię nurt, krzyczysz, ale nikt nie słyszy. Drzesz się sam do siebie.
01.08.2022
Do Anny wciąż wraca pytanie: „A może mój syn mógł przeżyć?”. Zgodziła się na otoczenie go opieką paliatywną. Uważała, że oszczędza mu cierpienia. Teraz czuje, jakby zadecydowała o jego...
27.06.2022
Matka powtarzała jej: „Rodziłam cię ponad dwadzieścia godzin w ogromnym bólu. A ty byłaś sina jak śliwka z niedotlenienia. Poród to koszmar”. Karolina postanowiła, że za nic w świecie nie...
20.06.2022
Postawny mężczyzna stoi przed szafą z dziecięcymi ubrankami. Przegląda stosiki bielizny i pajacyków, które mieszczą się w całości w jego dłoni. Niemożliwe! – pomyślała Monika. Facet-położny?

Strony