Reklama

Nawrócony przez Indian

Nawrócony przez Indian

01.02.2011
Czyta się kilka minut
Kochany i nienawidzony, szanowany i opluwany, postępowy i konserwatywny: 24 stycznia zmarł bp Samuel Ruiz García. 40 lat kierował diecezją San Cristóbal w gorącym regionie Chiapas. Był jedną z ikon teologii wyzwolenia i teologii indiańskiej.
U

Urodził się w 1924 r. w Irapauto w stanie Guanajuato: sercu katolickiego konserwatyzmu i kiedyś epicentrum wojny "cristeros": katolickiego powstania przeciw meksykańskiej republice w latach 1926-29. Studiował w Rzymie; tu w 1949 r. otrzymał święcenia. Gdy w 1959 r. został biskupem San Cristóbal, miał zaledwie 35 lat. Rzeczywistość, jaką zastał w Chiapas - wielkim folwarku, rządzonym przez garstkę białej elity, gdzie Indianin wart był mniej niż sztuka drobiu - zmieniła go diametralnie. Choć politycznie jak najdalszy od komunizmu (który, podobnie jak protestantyzm, "odbierał mu owieczki"), zrozumiał, że problemem regionu jest brak ziemi. Poświęcił się "budzeniu świadomości", przekonywaniu, że ubodzy Indianie sami mogą stać się "podmiotem własnej historii"; towarzyszył ich samoorganizacji. Dla tworzonej przez latyfundystów klasy politycznej był "księżulem podburzającym motłoch...

3424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]