Reklama

Podróż po Północnym Kaukazie

01.02.2011
Czyta się kilka minut
Iwona Kaliszewska i Maciej Falkowski podróżują po "Rosji, która Rosją być przestaje": Czeczenii i Dagestanie, gdzie terror i zabójstwa to codzienność.
I

Iwona Kaliszewska (etnografka z Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka "Nowej Europy Wschodniej", współzałożycielka strony Kaukaz.net) i Maciej Falkowski (kiedyś analityk warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, a obecnie dyplomata) od lat podróżowali po Kaukazie. Ich książka, zbiór reportaży, to połączenie wiedzy analityczno-historycznej z obserwacjami podróżnika-pasjonata. Dzięki takiemu połączeniu czytelnik otrzymuje sporą dawkę wiedzy o regionie, który w Polsce kojarzony jest wyłącznie z radykalnym islamem i terroryzmem. Tę książkę czyta się jak dobrą powieść, chwilami sensacyjną. Jej bohaterami są m.in. opozycyjny dagestański dziennikarz, górale z aułów czy przedstawiciel FSB, "z urzędu" interesujący się obcokrajowcami w Machaczkale.

W Dagestanie "własny uzbrojony gang jest podstawowym narzędziem politycznym. Każdy szanujący się dagestański polityk...

2079

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]