Joanna Olech

Urodzona w 1955 w Warszawie, aktywistka książki dla dzieci.
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie oraz wydziału grafiki warszawskiej ASP (dyplom pod kierunkiem prof. Janusza Stannego, ilustracja książkowa). Na studiach debiutowała w „Kurierze Polskim” własną rubryką na temat dekoracji wnętrz. W 1978 roku rozpoczęła współpracę z wydawnictwami, ilustrując książki dla dzieci. W latach 1980-1990 projektowała scenografie i kostiumy dla Teatru Telewizji. Od 1991 roku publikuje artykuły i felietony, najpierw w „Świecie Młodych”, gdzie także ilustrowała swoje teksty. Tam narodził się pomysł „Dynastii Miziołków” – książki, która przyniosła jej nagrodę literacką. Prowadziła też własną kolumnę dla młodych dziewcząt w tygodniku „Kobieta i Życie”. W latach 1994-2004 współpracowała z agencjami reklamowymi: Saatchi & Saatchi, Corporate Profiles DDB, Ogilvy & Mather, Euro RSCG. Pisała także artykuły dla czasopism wnętrzarskich: „Elle Deco”, „Dom & Wnętrze” i „Dobre Wnętrze”.
W 1998 roku rozpoczęła współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą”, „Dzieckiem”, „Nowymi Książkami”, zajmując się krytyką literacką i publicystyką. Była członkinią jury w konkursie Pro Bolonia (2001), w konkursie literackim im. Czesława Janczarskiego (2002), w konkursie literackim „Popisz się przed dzieckiem” wydawnictwa Znak (2003) i w konkursie „Dziecięcy Bestseller Roku” organizowanym przez Fundację Świat Dziecka (2004). Była też członkinią konkursu pod patronatem Komitetu Ochrony Praw Dziecka i ekspertką Polskiej Izby Książki w projekcie „Kanon Książki dla Dzieci i Młodzieży”.
W roku 2014 jurorka festiwalu Kino Dzieci stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
Od 2003 roku należy do Polskiej Sekcji International Board on Books for Young People” (IBBY), przez dwie kadencje była członkinią zarządu IBBY.
Oprócz nagrodzonej „Dynastii Miziołków” wydała: „Gdzie diabeł mówi; do usług!”, „Trudne słówka”, „Czerwony Kapturek” w serii „Niebaśnie”, kryminał dla nastolatków „Tarantula, Klops i Herkules”, „Pompon w rodzinie Fisiów”, „Pulpet i Prudencja – smocze pogotowie przygodowe”, „Pompon na wakacjach”, „Bolek i Lolek – Bal przebierańców”, „Bolek i Lolek – Żarłoczna gra”, ”Ząb czarownicy”, „Poppintrokowie - opowiadania z magią i dreszczem”.  Ponadto (wraz z Edgarem Bąkiem) dwa picture book’i: „Kto ty jesteś?” (wyrożnienie „must have”)i „Egaliterra” (nagrodzone tytułem „must have” na Łódź Design Festival), książkę o prawach dziecka: „Mam prawo i nie zawaham się go użyć!” (wyróżnienie ‚must have”) i trzy książki w serii „Czytam Sobie”: „Tadek i spółka”, „Tytus-superpies”, „Tytus w cyrku”, a także opowiadania w zbiorach: „Opowiadania o zwierzętach”, „Poczytaj mi mamo jeszcze raz”, „Opowiadania wigilijne”, „Opowiadania z dreszczykiem”, „Nowe przygody Bolka i Lolka”, „Rzeczy warszawskie z dreszczem”.
Joanna Olech jest współautorką podręcznika do języka polskiego Wydawnictwa Szkolnego PWN „Po polsku”, jej literackie teksty zamieszczone są w wielu innych podręcznikach, a książki tłumaczone były na języki: francuski, słowacki, litewski, koreański. W oparciu o jej książki powstały słuchowiska radiowe, serial animowany i spektakl telewizji dla młodzieży. Zdobyła Nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za „Dynastię Miziołków” (1995), nagrodę w konkursie „Edycja A.D. 2004/2005” za „Czerwonego Kapturka” (2005), za „Pompon w rodzinie Fisiów” zdobyła tytuł „Książki Wiosny 2007” w konkursie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i nagrodę Donga. Otrzymała dwukrotną nominację za „Czerwonego Kapturka” (nominacja literacka) i „Nieobliczalne owieczki” (ilustracje) w konkursie „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY i wyróżnienie specjalne w kategorii literackiej. Wyróżniona (wraz z Martą Ignerską) w konkursie PTWK na „Najpiękniejszą Książkę Roku” za opracowanie graficzne „Różowego Prosiaczka” do tekstu Marcina Brykczyńskiego oraz w konkursie „Książka Roku” IBBY (w kategorii ilustratorskiej) również za „Różowego Prosiaczka”. W 2008 roku była nominowana do nagrody Ikar za promocję książek dla dzieci. W roku 2013 nominowana do nagrody „Serca Gagi” za książkę „Kto ty jesteś”. W roku 2014 – powtórna nominacja, tym razem w kategorii „ Człowiek, który nas edukuje”. W latach 2011-2012 prowadziła warsztaty dla młodych ilustratorów w krakowskiej fundacji „Znaczy się”. W latach 2009 i 2010 jurorka w konkursie „Dong” Polskiej Sekcji IBBY. Od roku 2010 ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od 2013 roku wykłada na studiach podyplomowych w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW. W roku 2014 powołana na członkinię Kapituły Nagrody Pary Prezydenckiej za twórczość dla dzieci.
Od roku 2014 prowadzi własną kolumnę poświęconą literaturze dla dzieci i młodych dorosłych w dwumiesięczniku „KSIĄŻKI - Magazyn do Czytania”.
Rodzina: mąż Grzegorz, syn Marek i córki Katarzyna i Anna. Zainteresowania: literatura, grafika, design. I ludzie.

Materiały autora