Reklama

Słowo jedynie ludzkie

Słowo jedynie ludzkie

01.02.2011
Czyta się kilka minut
Nasze słowa zawsze i wszędzie są nieadekwatne w odniesieniu do misterium Boga. Są bezużytecznym, nieudolnym bełkotaniem, dziecinnym gaworzeniem, mamrotaniem. Dosłownie i w przenośni.
Ś

Święty Augustyn, biskup Hippony (IV/V w.), miał mieć kiedyś sen. Przydarzył mu się w czasie, kiedy pracował nad swoim słynnym traktatem o Trójcy Świętej. Oto przechadzał się brzegiem morza, gdy w pewnej chwili zobaczył dziecko, które starało się muszelką przelać wody morza do dołka wykopanego w piasku.

Po przebudzeniu pojął, że ów sen traktował o nim samym i dziele, które pisał. Że morzem jest niezgłębiona i nieograniczona tajemnica Boga, muszelką zaś teologia: narzędzie nazbyt słabe i kruche, bo ludzkie. Niewiele, nieskończenie mało jesteśmy w stanie pojąć z Bożego misterium, a jeszcze mniej przełożyć na słowa.

I nic ponadto

To ten sen Augustyna sprawił, że w 1977 r. świeżo upieczony biskup Monachium i Frei­sing, Joseph Ratzinger, zakochany w teologii mędrca z Hippony - umieścił muszlę w swoim biskupim...

10553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]