Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 43/2006
Data wydania:
22.10.2006
Numer wydania:
43
Rok wydania:
2006
Obraz tygodnia
Obraz tygodnia (9-15 X)
Prokuratura odtajnia stopniowo dokumenty z tzw. szafy płk. Jana Lesiaka, b. oficera UOP (wcześniej SB), oskarżanego o inwigilację partii prawicowych w…
Na skróty (9-15 X)
Literacką Nagrodę Nobla otrzymał turecki prozaik Orhan Pamuk. Jego sylwetkę przybliżamy w tym numerze "TP", a w "Książkach w Tygodniku" recenzujemy "Śnieg" -…
Kronika religijna (9-15 X)
STOLICA APOSTOLSKA
Komentarze
Lepper reaktywacja
Roman Graczyk
Jak niedawno nie było wiadomo, po co premier Kaczyński brał do rządu Andrzeja Leppera, by po kilku miesiącach wyrzucać, tak teraz nie wiadomo, po co premier…
Pogonić mecenasów
Włodzimierz Wróbel
Minister sprawiedliwości zapowiedział wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za usługi adwokackie. Ceny tych usług rzeczywiście bywają bardzo wysokie, co…
Narodziła się nowa tradycja
Marek Zając
Kampania przed wyborami samorządowymi nabiera rumieńców. Kandydaci prześcigają się w prezentowaniu walorów. Niedawno dostałem ulotkę opatrzoną biogramem…
„Kłamstwo ormiańskie"
Wojciech Pięciak
Francuskie Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu) przyjęło ustawę o "kłamstwie ormiańskim": kto neguje ludobójstwo, popełnione 90 lat temu przez…
Czytania
Oczyszczanie intencji
Paweł Kozacki OP
Istnieje legenda dominikańska, która mówi, że w latach powojennych wstąpił do zakonu człowiek z bardzo biednej rodziny. Po kilku miesiącach przyszedł do…
Wdowy
Elżbieta Adamiak
Łukasz, którego dzieło spośród pism Nowego Testamentu wyróżnia się wymienieniem wielu kobiet, najczęściej wzmiankuje o wdowach (Łk 2, 37; 4, 25n; 7, 12; 18, 3.…
Kraj i świat
Polityka jako zawód
Jacek Hołówka
Politycy mają coraz gorszą prasę. Oskarżani są o korupcję, żądzę władzy i łamanie obietnic przedwyborczych, o rozpychanie się łokciami, kompromitowanie Sejmu,…
Szafy, półki, teczki
Krzysztof Kozłowski
O zawartości szafy pułkownika Jana Lesiaka napisano już i powiedziano dużo, co wbrew pozorom nie przybliża nas do poznania prawdy. Zwykle tak się dzieje, gdy…
Każdemu wolno tyle samo
Krystyna Skarżyńska
Pieniądze i polityka
Andrzej Wojtyna
Most nad Bosforem
Tomasz Fiałkowski
Odkopane talenty
Anna Mateja
O co właściwie walczymy
Marcin Król
Zanim znowu wyślemy żołnierzy za granicę, powinniśmy określić, jakie są nasze interesy w polityce zagranicznej. Tymczasem zaangażowanie w Afganistanie odbywa…
Nowa era, stare problemy
Piotr Bernadyn z Tokio
Dlaczego Korea Północna nie poszła drogą Wietnamu i - zamiast ryżu, butów czy radioodbiorników na eksport - produkuje dziś broń jądrową? Najkrótsza odpowiedź…
Krzyk na świat
Ton Meck z Groznego
Uroczyste, trwające kilka dni obchody urodzin premiera Czeczenii Ramzana Kadyrowa były jeszcze na językach ludzi w Groznym, kiedy w Moskwie zastrzelono Annę…
Z dziejów horroru w Polsce
Magdalena Micińska
Integralną częścią polskiego narodowego dziedzictwa - obok aktów bezprzykładnego heroizmu, poświęcenia i wytrwałości, obok imponujących porywów serca i rozumu…
Solidarność czy naszość?
Abp Józef Życiński
Zaduma nad jubileuszami osób nam bliskich sprzyja porównywaniu zdarzeń niesionych przez wszechobejmujący nurt czasu. Nawet jeśli zadumie tej towarzyszy…
Drang nach Westen
Joachim Trenkner
Niemcy jako najważniejszy rosyjski "przyczółek w Europie - tego chce Władimir Putin i namawia Berlin do otwarcia się na wielkie rosyjskie inwestycje.…
Śmierć i milczenie
Andrzej Łukowski
W krótkim odstępie czasu w Moskwie zginęły w zamachach dwie osoby: wysoki urzędnik państwowy i znana dziennikarka krytykująca władze. Budowany przez Władimira…
Wiara
Z igły widły
Józef Majewski
Londyński "The Times napisał, że Benedykt XVI pracuje nad dokumentem, w którym udzieli księżom indultu generalnego (pozwolenia "bez ograniczeń) na…
Zakorzenienie
Patrycja Bukalska
Radom. 200 tysięcy mieszkańców, kiedyś wielkie państwowe zakłady, teraz 30-procentowe bezrobocie. Ponad 50 parafii rzymskokatolickich. Pewnie lepiej tu niż w…
Milczenie owieczek
Kamil Markiewicz
Przed kilku laty w pewnej parafii rozwijał się Ruch Światło-Życie. Młodzież przygotowywała oprawę muzyczną i liturgiczną wieczornej Mszy, która była dzięki…
VI Dzień Papieski
MŻ
"Karol. Papież, który pozostał człowiekiem"
KT
Kultura
Biały frak, czyli jak odkrywałem Marka Grechutę
Grzegorz Turnau
Był najwybitniejszym polskim kreatorem i wokalistą tzw. lekkiej muzy. Dla wszystkich wielbicieli mądrego divertimenta na zawsze pozostanie ona "muzą…
Za blisko życia
Tadeusz Sobolewski
Po "Literaturce Anny Nasiłowskiej - "Filmiki Łukasza Maciejewskiego, czyli pamflet na polskie kino z pozycji zawiedzionego widza, który dość ma na…
Zagadka Meryl Streep
Michał Oleszczyk
Meryl Streep zagrała rolę życia. Nie znaczy to, że "Diabeł ubiera się u Prady jest jej najlepszym filmem; nie znaczy też, że jest to film bardzo dobry.
Picasso piosenki
Jakub Wiśniewski
Bob Dylan jest od lat obiektem uwielbienia. Każdy jego występ jest nieoficjalnie rejestrowany i rozprowadzany w gronie zagorzałych fanów. W połowie lat 70.…
Chopin jako symfonik
Bohdan Pociej
Stanisławowi Leszczyńskiemu
Pół serio
Anna R. Burzyńska
Polskie tłumaczenie tytułu filmu Billy'ego Wildera lepiej niż oryginalne "Some Like It Hot pasuje do pierwszej komedii w dorobku Michała Zadary: w…
Bob Dylan, „Modern Times"
Jakub Wiśniewski
Wolfgang Amadeus Mozart, „Fantasias & Rondos"
Patrycja Kujawska
Robert Schumann, „Les Trois Quatuors op. 41"
Adam Wiedemann
Nigel Kennedy, „Blue Note Sessions"
Bogdan Chmura
Madeleine Peyroux, „Half The Perfect World"
Adam Poprawa
Johnny Cash, „American V: A Hundred Highways"
Andrzej Burzyński
Robert Kasprzycki, „Światopodgląd"
Janusz Jabłoński
Dwa wydarzenia
„Nie lubisz rapu?!"
Ewa Baliszewska
Czarnoskóry artysta w Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku? I to w 1969 roku, w środku wojny o równouprawnienie? To coś jak zawieszenie niedopuszczania…
Felietony
Magiel towarzyski
Michał Paweł Markowski
Bardzo się zmartwiłem wiadomością, że plotka o przejęciu "Tygodnika" przez wydawców "Vivy" okazała się jednak dziennikarską kaczką. Szkoda, bo 250.…
Tygodnik Czytelników
W obronie samorządu
My, ludzie Komitetów Obywatelskich, ze szczególną troską odnosimy się do budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju. Do tego, by jego obywatele byli…
Budujemy Dom
Od 1998 r. rodzice najciężej niepełnosprawnych dzieci i młodzieży budują w Jarosławiu pierwszy w Polsce południowo-wschodniej Wielofunkcyjny Grupowy Dom…
Dodatki w numerze TP 43/2006
Książki w Tygodniku (43/2006)
Kraków – miasto książek
Anna Berestecka
19 października rozpocznie się kolejne święto literatury: X Targi Książki w Krakowie. W tym roku program będzie szczególnie bogaty ze względu na jubileusz.…
Między słowami
Juliusz Kurkiewicz
To pisarz głęboki, mądry, a przy tym przyjazny czytelnikowi. Patronem pierwszych jego opowiadań był Hemingway, z czasem ważniejszy stawał się Czechow.
W sidłach
Maciej Czerwiński
To studium nad bezsilnością człowieka wobec dominujących wzorów zachowań w kulturze, protest przeciw "kiczowi nacjonalistycznemu, który spycha jednostkę…
Czytelnik w stanie pomroczności
Zofia Zaleska
Autor wpisuje się w nurt fantastyczny literatury rosyjskiej. Wybierając znaną konwencję, wprowadza do niej literackie gry i cytaty, w których elementy…
Klucze do Rosji
Jan Strzałka
Te dwie biografie, choć nierówne ciężarem, w końcu się uzupełniają. Szkoda tylko, że monumentalne studium Boyda zostało w polskim wydaniu okrojone.
Apetyt na Larkina
Jacek Gutorow
Rysem zasadniczym tej krytyki jest wnikliwa lektura tekstu. Autor najpierw czyta wiersz, dopiero potem otwiera go na możliwe konteksty - nigdy odwrotnie.
W innym czasie, w innym spojrzeniu
Marian Stala
W wierszach młodej poetki uderza "nieskończona odległość między bohaterami, brak bliskości między nimi. Uderza to, iż bycie obok innego nie staje się…
Inna Afryka
Anna Mateja
Autor jest niespiesznym obserwatorem afrykańskiej rzeczywistości. Zapuścić korzenie, poznać ludzi, ich język i obyczaje - to jego "metoda badawcza.…
Kadisz za Lolę
Janina Katz
Janina Katz /fot. R. Gądek, B. Malowicki
Odzyskane z niepamięci
Bartosz Staszczyszyn
To książka o odtwarzaniu przeszłości, dojrzewaniu, inicjacji.
Rodzinne opowieści
Agnieszka Sabor
Dwie książki, dwa świadectwa z czasów Zagłady. U Baka historia śmierci przekształca się w opowieść o życiu. Narracja Baua jest inna: gwałtowna, emocjonalna.
Zmarnowana brygada
Wojciech Pięciak
Kronika gwiezdnego czasu
Michał Okoński
Czy historię Komitetu Obrony Robotników trzeba pisać na nowo? A może wystarczy wznowiona właśnie monografia sprzed ćwierćwiecza autorstwa jednego z założycieli…
Triumf literatury
Jakub Beczek
Opowiadając o przedwojennym dzieciństwie i latach wojny, autorka nie ogranicza się do opowieści o rodzie Kossaków. Staje do walki z Historią, która zmiotła z…
Do prof. Barbary Skargi
Szanowna Pani Profesor,
Odkrywcza podróż?
Stanisław Bajtlik
Kilka lat temu przeczytałem w "Nature", poważnym brytyjskim piśmie naukowym, artykuł o wynikach prac wykopaliskowych w Mezopotamii. Stosując nowoczesną…
Niedole Atlasa
Katarzyna Zimmerer
Miesiąc temu obiecałam na tych łamach, że nie będę narzekać. Obietnicy trzymam się jak pijany płotu, który wie, że jeśli płot puści, niechybnie upadnie.…
Piotruś Pan powraca
Joanna Olech
"Nie jestem na tyle młody, by wiedzieć wszystko (J.M. Barrie).
Lektury pobożne
Ks. Adam Boniecki
Pamięć jednego człowieka
Andrzej Rostocki
Ponad czterdzieści lat temu, na pierwszym roku studiów socjologicznych, słuchałem wykładów z psychologii ogólnej. Wydaje mi się, że pamiętam nazwisko…
Derwisz i agent
Anita Piotrowska
To świetna powieść, dzieło głęboko osobiste, nasycone wątkami autobiograficznymi, ale także kipiące od ścierających się argumentów i kulturowych odniesień.…
Książki w Tygodniku (43/2006)
Tomasz Fiałkowski
Nagrody i targi