Reklama

Zakorzenienie

Zakorzenienie

18.10.2006
Czyta się kilka minut
Radom. 200 tysięcy mieszkańców, kiedyś wielkie państwowe zakłady, teraz 30-procentowe bezrobocie. Ponad 50 parafii rzymskokatolickich. Pewnie lepiej tu niż w popegeerowskiej wsi, pewnie gorzej niż w prestiżowej podwarszawskiej miejscowości. Wszystko zależy jednak nie od miejsca, ale od proboszcza i parafian.
P

Parafia Matki Bożej Królowej Polski z liczbą ponad 12 tysięcy wiernych zalicza się do większych. Wśród czteropiętrowych bloków, należących kiedyś do licznych radomskich zakładów, jest tak samo jak na każdym innym blokowisku: ktoś przeszukuje śmietnik, dzieci zjeżdżają ze starej metalowej zjeżdżalni, krótko ostrzyżeni młodzieńcy stoją przed klatką schodową.

Parafialny kościół widać już z pociągu. Wśród bloków wybija się nowoczesna konstrukcja błękitno-stalowej kopuły wyglądającej jak pąk kwiatu. Z bliska świątynia prezentuje się gorzej - budowla jest nieskończona, znad kopuły wyłania się ramię dźwigu. Wierni przed kościołem przysiadają na betonowym murku.

Marzenia księdza

- Ileż ten kościół się już buduje! Zaczęli jakoś koło stanu wojennego - opowiada pan Kazimierz. - I ile to pracy trzeba było, żeby np. dach...

9479

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]