Reklama

Wolfgang Amadeus Mozart, „Fantasias & Rondos"

Wolfgang Amadeus Mozart, „Fantasias & Rondos"

16.10.2006
Czyta się kilka minut
N

Niezwykłe, niekonwencjonalne, odważne - w przypadku Richarda Egarra takimi przymiotnikami można szafować bez końca. Ten wszechstronny muzyk jako jedyny w roku Mozartowskim poświęca uwagę mniej ważkim, za to doskonale znanym nieopierzonemu nawet pianiście kompozycjom. Fantazje, Ronda, szlachetne Adagio h-moll, ale też Menuet, Gigue, Fuga C-dur... Pozornie chaotyczna układanka, ale jakie pole do popisu dla kogoś, kto z upodobaniem i wyobraźnią wyposaża niemal wszystkie swoje kreacje w element obrazoburstwa i karykatury. Pisał Nietzsche: "Mocą muzyki namiętności lubują się w samych sobie". Podobne credo zdaje się przyświecać artyście.

Jednak kluczem do tego albumu jest kolor - wielopiętrowe, dynamiczne i agogiczne różnicowanie. Już pierwsze rozłożone akordy w "Fantazji d-moll" wprowadzają w jego trójwymiarowy mikrokosmos. Przypływy i odpływy, nakładanie nowych...

2425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]