Reklama

Ładowanie...

O co właściwie walczymy

18.10.2006
Czyta się kilka minut
Zanim znowu wyślemy żołnierzy za granicę, powinniśmy określić, jakie są nasze interesy w polityce zagranicznej. Tymczasem zaangażowanie w Afganistanie odbywa się na takiej samej zasadzie jak wszystkie inne polskie militarne wyprawy, czyli bez pełnej jasności. Tylko jego skala i zagrożenie dla życia żołnierzy sprawiają, że wreszcie obudziła się nikła dyskusja.
Polscy żołnierze na wspólnym patrolu z Amerykanami, Diwanija (Irak), 19 września 2006 r.
B

Bartosz Cichocki twierdzi, że z różnych rozsądnych powodów powinniśmy wysłać naszych żołnierzy do Afganistanu. Przyznam, że nie mam w tej kwestii zdania, a to dlatego, że aby odpowiedzieć na pytanie o obecność 1100 Polaków w Afganistanie, trzeba by zdawać sobie sprawę z szerszego obrazu nie tylko polskich działań militarnych za granicą - w co najmniej sześciu krajach, i to bardzo egzotycznych - ale przede wszystkim znać szersze założenia polskiej polityki zagranicznej, której konsekwencją jest angażowanie polskiego wojska w tak wielu miejscach. To polityczne decyzje są w tym przypadku zasadnicze, bo - jak wiemy od czasów Clausewitza - wojna jest tylko konsekwencją polityki.

---ramka 465918|lewo|1---Można sobie wyobrazić kilka zasad strategicznych, politycznych czy nawet moralnych, które stanowić by mogły o takim a nie innym postępowaniu w zakresie polityki...

7519

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]