Reklama

Wdowy

Wdowy

16.10.2006
Czyta się kilka minut
Łukasz, którego dzieło spośród pism Nowego Testamentu wyróżnia się wymienieniem wielu kobiet, najczęściej wzmiankuje o wdowach (Łk 2, 37; 4, 25n; 7, 12; 18, 3.5; 20, 47; 21, 2n; Dz 6, 1; 9, 39.41). W Ewangelii największą uwagę zwracają dwa fragmenty: przypowieść o natarczywej wdowie (Łk 18, 1-8) i słowa Jezusa o ofierze ubogiej wdowy (Łk 21, 1-4).
Z

Zwłaszcza pierwsza perykopa budzi zainteresowanie, ponieważ przekazuje ją jedynie Łukasz: "W pewnym mieście żył sędzia, który nie bał się Boga i nie liczył się z ludźmi. Była też w tym mieście wdowa i przychodziła do niego, prosząc: »Obroń mnie przed moim przeciwnikiem«. Przez jakiś czas wzbraniał się, ale potem pomyślał sobie: »Chociaż Boga się nie boję, z ludźmi się nie liczę, to jednak obronię tę wdowę, bo mi się naprzykrza, aby w końcu nie przyszła i nie znieważyła mnie«" (Łk 18, 2-5). Postać bezimiennej wdowy, która zarysowana została w przypowieści Jezusa, nosi rysy znane tradycji biblijnej, ale nie brakuje też zaskakujących. Wpisuje się ona z jednej strony w obraz wdowy jako synonimu bycia ubogim i pozbawionym praw - dowiadujemy się bowiem o doznaniu przez nią podwójnej niesprawiedliwości. Stała się ofiarą mężczyzny, który pozbawił ją bliżej nieokreślonej ekonomicznej...

6116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]