Reklama

Odkopane talenty

Odkopane talenty

18.10.2006
Czyta się kilka minut
P

Pomysł udzielania pożyczek w wysokości kilkunastu czy kilkudziesięciu dolarów narodził się z rozczarowania i poczucia wewnętrznego buntu. Profesor ekonomii Muhammad Yunus, wykładowca na uniwersytecie Ćittagong w Bangladeszu, znał przecież tajemnice rynku, wymiany dóbr i usług, korporacji, siłę pieniądza i gospodarki rynkowej. Z drugiej strony znał realia ojczystego Bangladeszu, który mimo prowadzenia gospodarki wolnorynkowej pozostawał jednym z najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych krajów świata.

Trudną do wyobrażenia dla Europejczyka skalę tamtejszego ubóstwa pokazały chociażby powodzie, które nawiedziły Bangladesz między czerwcem a październikiem 1998 r., pozbawiając majątku blisko 20 mln ludzi (mieszka ich tam blisko 150 mln, to jedno z najgęściej zaludnionych państw świata) i w jeszcze większym stopniu uzależniając kraj od pomocy międzynarodowej. Ani...

6790

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]