Reklama

Ładowanie...

Za blisko życia

16.10.2006
Czyta się kilka minut
Po "Literaturce Anny Nasiłowskiej - "Filmiki Łukasza Maciejewskiego, czyli pamflet na polskie kino z pozycji zawiedzionego widza, który dość ma na ekranie "złomiarzy, bezdomnych, komorników.
Kadr z filmu "Co słonko widziało" Michała Rosy
C

Co do mnie, nie tęsknię, jak Maciejewski, do "campu po polsku" ani do kina "świadomie kiczowatego, utopionego w brokacie i przesadzie". I odnajduję się w postaci złomiarza, czyli w "Edim". Ale rozumiem autora, kiedy pyta: gdzie jest polski film dla mnie?

Publiczne - prywatne

Tak pytaliśmy w Polsce zawsze, bo u nas co innego bywa publiczne, a co innego moje własne. Odczuwaliśmy i wciąż jeszcze odczuwamy tę podwójność życia, charakterystyczną dla krajów żyjących w półniewoli. "Jesteśmy dziećmi epoki - pisała z ironią Szymborska pod koniec lat 80. - epoka jest polityczna". Znów, niestety, staje się polityczna.

W tamtej epoce panował rozdźwięk między tym, co manifestowało się publicznie, a tym, czego pragnęliśmy dla siebie. Odkąd pamiętam, my, piszący, byliśmy zapędzani - wcale nie tylko przez władzę, także przez...

18218

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]