Reklama

Oczyszczanie intencji

Oczyszczanie intencji

16.10.2006
Czyta się kilka minut
Istnieje legenda dominikańska, która mówi, że w latach powojennych wstąpił do zakonu człowiek z bardzo biednej rodziny. Po kilku miesiącach przyszedł do mistrza nowicjatu, zwanego u nas magistrem, i powiedział, że chce odejść, bo przeszedł do dominikanów nie dlatego, że Bóg go powołał, ale chciał się najeść i odpocząć. W domu bowiem była bieda i trzeba było bardzo ciężko pracować na roli. Zrozumiał jednak swój błąd, prosi o wybaczenie i gotów jest odpracować wszelkie koszty. Magister zapytał, czy skoro wytrzymał w zakonie kilka miesięcy dla chleba i odpoczynku, to nie spróbowałby spędzić w klasztorze trochę czasu dla Pana Jezusa. Nowicjusz spróbował i jest w zakonie do dziś.
N

Nigdy nie udało mi się tej legendy zweryfikować. Jeśli jednak w każdej legendzie jest ziarno prawdy, to i w tej odnajdzie się wielu zakonników. Dla mnie samego, gdy wstępowałem do zakonu, niemałą rolę odegrało pragnienie bycia błyskotliwym duszpasterzem pracującym z młodzieżą. Jako uczeń szkoły średniej uczestniczyłem w duszpasterstwie Jana Góry i bardzo mi się podobał jego styl. Gdy zamieszkałem w klasztorze, szybko się przekonałem, że życie zakonne wygląda inaczej, niż to sobie wyobrażałem, patrząc na mojego duszpasterza. Być może nie wstąpiłbym do dominikanów, gdyby nie fenomen ojca Jana, jednak szybko wystąpiłbym z niego, gdybym poprzestał na próbie naśladowania go.

Bóg jest dobrym nauczycielem. Czasem pociąga do siebie ludzi z nie najszlachetniejszymi motywacjami, a potem je przekształca i oczyszcza, każe całe życie dojrzewać i dorastać do miary miłości...

2484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]