Kraków – miasto książek

19 października rozpocznie się kolejne święto literatury: X Targi Książki w Krakowie. W tym roku program będzie szczególnie bogaty ze względu na jubileusz. Księgarze i wydawcy uczynią wszystko, by pokazać, że książka jest nam do życia potrzebna jak powietrze... Po raz pierwszy pomogą także znaleźć pieniądze na zakup nowych publikacji.

18.10.2006

Czyta się kilka minut

412 wydawnictw, ponad 300 zaproszonych gości - w labiryncie targowych propozycji każdy z pewnością odnajdzie coś dla siebie. Najważniejszą częścią programu będą spotkania z wybitnymi autorami, które wpisano w przestrzeń całego miasta. Na terenach targowych, a także w kapitularzu klasztoru OO. Dominikanów, Centrum Kultury Żydowskiej, Teatrze im. Słowackiego, Klubie Pod Jaszczurami, Klubie Alchemia, kawiarni Dym, Muzeum Galicja z miłośnikami literatury spotkają się m.in.: Katarzyna Herbert, Hanna Krall, Roma Ligocka, Małgorzata Musierowicz, Anna Świderkówna, Olga Tokarczuk, Władysław Bartoszewski, Adam Bujak, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Józef Hen, o. Jan Andrzej Kłoczowski, Leszek Aleksander Moczulski, Sławomir Mrożek, Jerzy Pilch, Marek Skwarnicki, Andrzej Stasiuk, Marcin Świetlicki, Krzysztof Varga oraz tegoroczna laureatka nagrody Kościelskich Jolanta Stefko.

Wydarzeniem będzie niewątpliwie wieczór w Sali im. Wyspiańskiego krakowskiej Szkoły Teatralnej poświęcony "Wierszom ostatnim" Czesława Miłosza. Udział w nim zapowiedziała Wisława Szymborska, a obok niej - Irena Grudzińska-Gross, Jerzy Illg, Bronisław Maj, Stanisław Radwan, Jerzy Radziwiłowicz i Marian Stala. Na Targi przyjeżdżają goście z zagranicy: Rosjanin Wiktor Suworow - pisarz i historyk, niegdyś oficer sowieckiego kontrwywiadu wojskowego, autor sławnego "Akwarium", promujący kolejną książkę; Amerykanie Lynne Olson i Stanley Cloud, którzy w "Sprawie honoru" oddali sprawiedliwość polskiemu Dywizjonowi 303; Francuzka Sylvie Germain nagrodzona w 2005 r. polską "Listą Goncourtów"; Niemka Malin Schwerdtfeger; szkocki pisarz fantasy Hal Duncan.

19 października po raz dziewiąty przyznana zostanie Nagroda im. Jana Długosza, honorująca publikacje z dziedziny humanistyki. Na liście nominacji znalazło się dziesięć książek: "Gorsza płeć" Marii Boguckiej, przynosząca rewizję historii Europy z perspektywy kobiet (pisaliśmy o niej w "Książkach"); najpełniejszy od czasów Aleksandra Brücknera "Słownik etymologiczny języka polskiego" Wiesława Borysia; "We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie" Mirosława Kocura; "Post-polis. Wstęp do filozofii ponowoczesnego miasta" Ewy Rewers; "Socjologia życia publicznego" Edmunda Wnuka-Lipińskiego; "Usłyszeć Niewidzialne. Zarys filozofii wiary" Karola Tarnowskiego (autor otrzymał już za tę książkę Nagrodę Tischnera); "Dom sztuki" Andrzeja Pieńkosa - studium o domach i pracowniach malarzy i artystów od romantyzmu do współczesności; "Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach Królestwa Polskiego w czasie pierwszej wojny światowej" Konrada Zielińskiego; "Awangarda w cieniu Jałty" Piotra Piotrowskiego; "Iluzja a realizm. Gra z widzem w sztuce holenderskiej 1580-1660" Antoniego Ziemby. Nowością jest licytacja trzech egzemplarzy każdej z nominowanych publikacji - uzyskane w ten sposób środki trafią do jednego z krakowskich domów dziecka.

Tradycyjnie wyróżniona zostanie najpiękniejsza edytorsko książka roku. Poza spotkaniami autorskimi podczas Targów odbędą się liczne konferencje naukowe, dotyczące np. praw autorskich i wykorzystania nowych technologii multimedialnych przy wydawaniu książek, oraz debaty: o lustracji w Kościele (z udziałem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego), o naszym udziale w Unii (z udziałem komisarz Danuty Hübner), o zagrożeniach politycznych i ekonomicznych dla rynku książki w Polsce... Gospodarzem cyklicznego Salonu Wydawców w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej jest tym razem Wydawnictwo Polskiej Akademii Umiejętności. Z okazji opublikowania przez PIW "Dziennika Mary z Reguł" - oryginalnego panieńskiego pamiętnika, który przed wielu laty posłużył za kanwę jednego ze sławnych spektakli Piwnicy Pod Baranami, krakowski kabaret da program specjalny.

Obejrzeć będzie można wystawy, m.in. "Świat w obiektywie »National Geographic«", "Łemkowszczyzna", "Kraków. Fotografie z dawnych lat", a w kawiarni Dym - ekspozycję poświęconą historii wydawnictwa Czarne, na której wystawione zostaną eksponaty tak nietypowe jak... pierwsza komórka Andrzeja Stasiuka oraz "oryginalna tequila Krzysztofa Vargi".

Uruchomiona zostanie specjalna bezpłatna linia tramwajowa z błękitnym bajkowozem. W zabytkowym tramwaju z 1912 r. przeniesiemy się do świata zaludnionego przez baśniowe postacie i spotkamy autorów bajek. Iwona Chmielewska ("O wędrowaniu przy zasypianiu") nauczy nas, jak środki lokomocji mogą stać się wehikułem przenoszącym w krainę snów, Michał Rusinek będzie uwodził pasażerów nowymi przekładami wierszy A.A. Milne'a. Czytane będą również fragmenty książki, którą krakowscy poeci stworzyli dla Anny Dymnej.

W ramach akcji prowadzonej przez "Gazetę Wyborczą" na jednym ze stoisk będzie można oddać stare książki (byle nie uszkodzone!) - w zamian otrzymamy kupony zniżkowe jednego z wydawnictw. Zebrane w ten sposób egzemplarze zostaną przekazane krakowskim bibliotekom. Nową inicjatywą organizatorów Targów, Wydawnictwa Otwartego i PKP Intercity jest także "Kurs na literaturę!". Podróżni, którzy zechcą przyjechać na Targi z Warszawy, bilet powrotny otrzymają za darmo; zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będą mogli oczywiście przeznaczyć na książki. Także "Tygodnik Powszechny" przygotował dla Czytelników specjalną ofertę związaną z prenumeratą wydania tradycyjnego lub elektronicznego. Szczegóły - na naszym stoisku, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy!

 • Szczegółowy program Targów i imprez towarzyszących:
 • Książki nominowane do Nagrody im. J. Długosza licytowane są na stronie:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 43/2006

Artykuł pochodzi z dodatku „Książki w Tygodniku (43/2006)