Reklama

Ładowanie...

Pogonić mecenasów

16.10.2006
Czyta się kilka minut
Minister sprawiedliwości zapowiedział wprowadzenie maksymalnych stawek opłat za usługi adwokackie. Ceny tych usług rzeczywiście bywają bardzo wysokie, co zresztą powoduje, że wielu osób nie stać na pomoc profesjonalnego prawnika. Adwokatom zaś co do zasady nie powodzi się najgorzej, zaś pobieranie niższego wynagrodzenia niż to, jakie otrzymują koledzy, traktowane jest przez korporację adwokacką jako naruszenie obowiązujących norm etycznych i nieuczciwą konkurencję.
P

Pomysły stawek maksymalnych na pewno spotkają się z aprobatą opinii publicznej, przysparzając popularności ministrowi, który postanowił rzucić rękawicę chciwym prawnikom. I nie ma przy tym większego znaczenia fakt, że kiedyś już, w ramach wprowadzania sprawiedliwości społecznej, obowiązywały stawki maksymalne (podobnie jak inne ceny regulowane) i nie miało to wielkiego wpływu na realną wysokość opłat uiszczanych w kancelariach adwokackich. Wiara w skuteczność tego typu regulacji graniczy z naiwnością, chyba że rzeczywistym zamierzeniem projektu było przyciągnięcie uwagi mediów i kolejna próba uczynienia z prawników swoistego wroga publicznego.

Jednocześnie, mimo szumnych zapowiedzi, Ministerstwo Sprawiedliwości od pół roku nie jest w stanie przygotować projektu ustawy, który ostatecznie usunąłby błędy ustawy rozszerzającej dostęp do zawodów prawniczych, swego...

1404

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]