Reklama

Ładowanie...

Pieniądze i polityka

18.10.2006
Czyta się kilka minut
P

Podobnie jak w innych dziedzinach nauki, także w ekonomii decyzje Komitetu Noblowskiego bywały zaskakujące i nieraz powstawało wrażenie, że pominięto osoby być może bardziej zasługujące na nagrodę. Przez wiele lat kimś takim był tegoroczny laureat, co ewentualnie można było tłumaczyć jego dość młodym wiekiem. Pamiętać bowiem należy, że "ekonomiczny Nobel" przyznawany jest dopiero od 1969 r., w związku z czym w pierwszej kolejności honorowano badaczy, których największe osiągnięcia przypadły na okres międzywojenny. Gdy jednak w ostatnich latach Nobla otrzymali ekonomiści młodszego niż tegoroczny laureat pokolenia (G. Akerlof, M. Spence, J. Stiglitz, F. Kydland i E. Prescott), i do tego reprezentujący zbliżony obszar badań, zaczęto się obawiać, że Phelps podzieli los innych wielkich przegranych. Na szczęście, tak się nie stało.

Imponująca jest nie tylko...

4958

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]