Reklama

Ładowanie...

Z dziejów horroru w Polsce

18.10.2006
Czyta się kilka minut
Integralną częścią polskiego narodowego dziedzictwa - obok aktów bezprzykładnego heroizmu, poświęcenia i wytrwałości, obok imponujących porywów serca i rozumu - są także nawracające kampanie rozrachunkowe, miażdżące ofensywy wymierzone w rzeczywistych i urojonych zdrajców.
Tadeusz Kościuszko, Maurycy Mochnacki, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt, Stanisław Brzozowski
N

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.

Nigdy na to nie pozwolimy. I nie pozwoliliśmy. Nigdy. U nas - jak pisał Stefan Żeromski - "wszystko zawsze i niezmiennie - Polska, Polski, Polsce, Polskę...". Jesteśmy narodem, który walczył z wrogami zza wszystkich swoich granic i z tymi w granicach. Narodem, który tak wiele płacił, tak wiele tracił i aż tyle obronił... Rzeczywiście, Polacy obronili swoją narodową tożsamość przez przeszło 120 lat niewoli, przez 6 lat okrutnej okupacji podczas II wojny światowej, a potem przez 40 lat ogłupiania, rozmywania i prześladowania, które zaserwowały nam rządy PRL. To wspaniała przeszłość, wielkie dziedzictwo, o którym chce się opowiadać dzieciom i wnukom.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.

Ani Moskal, ani komuch, ani Żyd, ani mason, ani liberał, ani feministka, ani homoseksualista, ani tajne...

18544

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]