Reklama

Picasso piosenki

Picasso piosenki

16.10.2006
Czyta się kilka minut
Bob Dylan jest od lat obiektem uwielbienia. Każdy jego występ jest nieoficjalnie rejestrowany i rozprowadzany w gronie zagorzałych fanów. W połowie lat 70. powstał nawet Front Wyzwolenia Dylana, który miał wpływać na rozwój artysty.
Bob Dylan
J

Jego twórczość próbowali kategoryzować krytycy, przypisując utwory do gatunków muzycznych i literackich. Na wielu etapach kariery muzyk marnował talent, ale próby zdemaskowania "oszukańczego" idola spaliły na panewce. Przechodził kameleonowe przemiany - fascynacja prostotą i bezpretensjonalnością country w drugiej połowie lat 60., poszukiwania religijne końca lat 70., eksperymenty z nowoczesnymi środkami wyrazu w latach 80. czy wreszcie refleksja nad śmiercią i przemijaniem w drugiej połowie lat 90.

Liczone w dziesiątkach biografie nie wyjaśniają fenomenu. Wyczytać z nich za to można, że na początku lat 60. Robert Zimmerman, syn żydowskiego sklepikarza w Hibbing w Minnesocie, uciekł od małomiasteczkowej atmosfery do Minneapolis, a potem do Nowego Jorku. W tym czasie amerykańska świadomość zbiorowa miała zostać na zawsze odmieniona przez zamach na prezydenta...

3900

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]