Reklama

Ładowanie...

Solidarność czy naszość?

18.10.2006
Czyta się kilka minut
Zaduma nad jubileuszami osób nam bliskich sprzyja porównywaniu zdarzeń niesionych przez wszechobejmujący nurt czasu. Nawet jeśli zadumie tej towarzyszy odrobina goryczy, wolę jej smak nad wypisywanie urodzinowych laurek; dlatego też chcę zastanowić się nad życiową fluktuacją nastrojów, które pojawiają się nie tylko w biografii Adama Michnika.
Adam Michnik
W

Wędrując pamięcią do sytuacji sprzed ćwierćwiecza, przypominam sobie Kraków z okresu stanu wojennego, kiedy to na wykładach w Papieskiej Akademii Teologicznej gromadzili się rozdyskutowani i pełni pomysłów studenci, którzy w pełnych pasji polemikach cytowali zarówno Dmowskiego, jak i Michnika. Dziś ich nazwiska pojawiają się na pierwszej linii działań zarówno w PO, jak i w PiS, czasem zaś nawet w jakichś radykalnych kręgach narodowych. O artykuły skonfiskowane przez PRL-owską cenzurę solidarnie rywalizowali wtedy między sobą zarówno redaktorzy "Krytyki", jak i "Polityki Polskiej".

Wśród wykładowców, których zapraszaliśmy z ks. Michałem Hellerem na konwersatorium interdyscyplinarne, zdecydowaną większość stanowili dysydenci; wykład o nierównościach Bella wygłosił jednak gen. Juliusz Hibner, wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych, który zajął się fizyką,...

10331

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]