Reklama

Solidarność czy naszość?

Solidarność czy naszość?

18.10.2006
Czyta się kilka minut
Zaduma nad jubileuszami osób nam bliskich sprzyja porównywaniu zdarzeń niesionych przez wszechobejmujący nurt czasu. Nawet jeśli zadumie tej towarzyszy odrobina goryczy, wolę jej smak nad wypisywanie urodzinowych laurek; dlatego też chcę zastanowić się nad życiową fluktuacją nastrojów, które pojawiają się nie tylko w biografii Adama Michnika.
Adam Michnik
W

Wędrując pamięcią do sytuacji sprzed ćwierćwiecza, przypominam sobie Kraków z okresu stanu wojennego, kiedy to na wykładach w Papieskiej Akademii Teologicznej gromadzili się rozdyskutowani i pełni pomysłów studenci, którzy w pełnych pasji polemikach cytowali zarówno Dmowskiego, jak i Michnika. Dziś ich nazwiska pojawiają się na pierwszej linii działań zarówno w PO, jak i w PiS, czasem zaś nawet w jakichś radykalnych kręgach narodowych. O artykuły skonfiskowane przez PRL-owską cenzurę solidarnie rywalizowali wtedy między sobą zarówno redaktorzy "Krytyki", jak i "Polityki Polskiej".

Wśród wykładowców, których zapraszaliśmy z ks. Michałem Hellerem na konwersatorium interdyscyplinarne, zdecydowaną większość stanowili dysydenci; wykład o nierównościach Bella wygłosił jednak gen. Juliusz Hibner, wcześniej wiceminister spraw wewnętrznych, który zajął się fizyką,...

10331

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]