Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 49/2008
Data wydania:
07.12.2008
Numer wydania:
49
Rok wydania:
2008
Edytorial
Fundamentalisci i frustraci
Ks. Adam Boniecki
"Indyjski 11 września"? Peter Bergen, jeden z najlepszych w świecie znawców islamskiego terroryzmu, nie godzi się z tym określeniem. Zwraca natomiast…
Komentarze
Dwa światy zdrowia
Dariusz Jaworski
Świat wielkiej polityki: obie izby polskiego parlamentu uchwalają pakiet ustaw zdrowotnych; prezydent RP kilka z nich wetuje.
Warto rozmawiać
Maciej Müller
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku Benedykt XVI odbędzie podróż do Izraela. Watykan potwierdził, że trwają na ten temat rozmowy. Ambasador Izraela…
Wstrzemięźliwy plan na kryzys
Halina Bińczak
Najważniejszą zaletę programu antykryzysowego stanowi to, że się pojawił, a rząd przestał wreszcie udawać, że choć na świecie wszystko się wali, to Polska jest…
Kraj
Kryzys, czyli rezultat
Dariusz Jaworski
Przyszłość jest niepewna - to jedyne pewne stwierdzenie, które wyłania się z mętnego obrazu kryzysowej rzeczywistości. Nie tylko nie wiemy, co nas czeka za…
Ratownik czy współwinny?
Halina Bińczak
Świadomość, że rządy nie pozwolą upaść instytucjom finansowym, mogła skłaniać do podejmowania zbyt ryzykownych działań.
Uwaga, uwaga, nadchodzi
Michał Zieliński
Czeka nas spowolnienie rozwoju gospodarczego, które potrwa od roku do trzech, czterech lat.
Naczynia połączone
Maciej Krzak
Kryzys na rynkach finansowych dotarł do Polski dopiero w październiku 2008 r., kiedy zainfekowane zostały rynki tzw. krajów wchodzących. Stało się to w okresie…
Zadbaj o oszczędności
Łukasz Pałka
Dopóki sytuacja się nie uspokoi, a gospodarki nie zaczną wychodzić z kryzysu, lepiej zapomnieć o bardzo ryzykownych inwestycjach.
Kredyt to świetna rzecz, ale...
Janusz A. Majcherek
Wnioski, jakie wyciągniemy z kryzysu, zależeć będą od nadanych im interpretacji. W tych kwestiach zaś brak jednomyślności.
Moda na pesymizm
Ryszard Petru
Ryszard Petru: Odczujemy spowolnienie, ale wyjdziemy z niego obronną ręką. Możemy zbliżyć się do bogatych krajów zachodnich, które bardziej ucierpią. Kryzys…
Polskie weta
Jarosław Flis
Choć w Polsce prezydent nie rządzi, jego uprawnienia do wetowania należą do najmocniejszych w Europie. Nawet prezydent Rosji ma tu uprawnienia tylko…
Mozolne karczowanie dżungli
Tomasz Ponikło
,
Artur Sporniak
Czy ustawa legalizująca in vitro podzieli parlament i społeczeństwo? I co na jej temat powie Kościół?
Dyskusja nad przepaścią
Joanna Kadłubek
Przeciwnicy in vitro zapominają, że dzieci przychodzące na świat "z probówki" są najbardziej wyczekane, wymarzone i kochane od pierwszych chwil…
Rzeki do poprawki
Michał Olszewski
Spory wokół Konferencji Klimatycznej w Poznaniu i modernizacji polskiego przemysłu przysłaniają problem równie ważny: w całym kraju rozpoczynają się…
Wiara
Fasada z norm
Tomasz Kwiecień OP
Boża sprawiedliwość nie objawia się w prawach, nawet wzniosłych i szlachetnych, ale w Osobie Ukrzyżowanego.
Wizyta z tamtego świata
Ks. Adam Boniecki
Teksty biblijne i kościelne kontakt z duchami traktują poważnie, nawet jeśli szukania tych kontaktów zabraniają.
„Wyklinam cię i wypędzam...”
Michał Kuźmiński
,
Maciej Müller
Wizyty pokutujących dusz, manipulacje diabła albo objawy psychoz na podłożu dysocjacyjnym. Więcej ludzi Zachodu wierzy w istnienie duchów i zjawisk…
„Duchy” i nauka
Ks. Jacek Prusak SJ
Widzenia duchów tłumaczy się omamami lub sennym porażeniem, czynnikami psychologicznymi... Ale przyjmuje się również ich rzeczywiste istnienie.
Czytania liturgiczne 7-14 XII
2. NIEDZIELA ADWENTU: Iz 40, 1-5. 9-11; Ps 85; 2 P 3, 8-14; Mk 1, 1-8;
Nie musisz się nawracać?
O. Wiesław Dawidowski
Rok temu w Jerozolimie odbyłem zabawną rozmowę z Arabem prowadzącym mały kiosk z odzieżą, zagubiony w plątaninie uliczek Starego Miasta. Miał na imię Sahir, co…
Wajece
Paweł Śpiewak
W parszy Wajece zawarta jest historia wyjścia Jakuba z Beer-Szewa i jego pobytu w domu wuja, kłamliwego i zdradzieckiego Labana, a także historia związków z …
Strefy zatrzymanego czasu
Abp Józef Życiński
Jezus mu odpowiedział: "Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego". Łk 9, 62
Apostołowie niewiary
Marek Zając
Wśród Polaków liczba ateistów i agnostyków może sięgać sześciu procent. Nie ulega jednak wątpliwości, że obserwujemy ożywienie ateistycznych postaw.
Między słowem a milczeniem
Elżbieta Adamiak
Fragment Pierwszego Listu do Koryntian formułujący nakaz milczenia kobiet na zgromadzeniach należy do tych tekstów Pisma św., z którymi kobiety - a także…
49/08
STOLICA APOSTOLSKA
Świat
Hindusi się budzą
Terroryści planowali zabić kilka tysięcy ludzi. Zabili około dwustu. Hindusi opłakują ofiary i zastanawiają się,jak do tego doszło, domysły kierując w stronę…
Zderzenie dwóch tożsamości
Maria Krzysztof Byrski
Prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog: Zamachy w Bombaju są sygnałem, że sytuacja na subkontynencie indyjskim musi znaleźć polityczne rozwiązanie. Jeśli Indie…
Czesi, cukier i Unia
Patrycja Bukalska
1 stycznia na czele Unii Europejskiej stanie Republika Czeska: kraj pozostający poza strefą euro, ze słabym rządem i eurosceptycznym prezydentem; kraj, który…
Dysydent Klaus
Joachim Trenkner
Dlaczego kraje starej Unii, zwłaszcza Francja i Niemcy, postrzegają Czechy jako czynnik ryzyka?
Wstyd nie jest rzeczą złą
Joanna Bocheńska ze wschodniej Turcji
Gdyby pytanie o język kurdyjski postawić w Turcji kilkanaście lat temu, skutki dla pytającego mogłyby być poważne. Zaś oficjalna odpowiedź jedna: że taki język…
Historia
Jakby go Bóg zrzucił na spadochronie
Stefan Chwin
Prawdziwy Wałęsa interesuje mało kogo. Stary, siwy człowiek z Gdańska co jakiś czas ogłasza swoje "koncepcje", które puszczamy mimo uszu, nawet jeśli…
Wstępna identyfikacja
Piotr Litka
Przez pół wieku planowano przywiezienie do Polski szczątków gen. Sikorskiego. Przez kolejnych 15 lat czekano na pierwszą sekcję jego zwłok. Dramatyczny splot…
Kultura
Nominowani do Angelusa
LÁSZLÓ KRASZNAHORKAI
Geopoetyka
Jurij Andruchowycz
Jerzy Jarzębski rozmawia z Jurijem Andruchowyczem.
Razem, czyli osobno
Dariusz Nowacki
Jeśli spojrzeć na przyswojone polszczyźnie książki-finalistki, można żartobliwie zauważyć, że zwyciężyła wizja Mitteleuropy oparta na dominacji kulturowo-…
Anioła cień
Grzegorz Nurek
6 grudnia poznamy laureata tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nazwa wyróżnienia pochodzi od śląskiego poety i mistyka Angelusa…
Ruchomy środek
Przemysław Czapliński
Jeśli istnieje "prawda" Europy Środkowej, to widać ją nie w stolicach duchowych, lecz na prowincji. Tam, w miejscach, o których nikt nie słyszał,…
49/08
("TP" 46/2008)
Niemożliwe oczywiste
Artur Grabowski
Wraz z Jeanem-Lukiem Marionem przybywa do nas coś, co było tu od dawna. I u nas mówiło się kiedyś o świecie w sposób przetłumaczalny.
Kraków – Polska – świat
Marcin Kościelniak
Rozpoczyna się "Boska Komedia", nowy festiwal teatralny. Główny punkt programu stanowi konkurs na najlepsze polskie przedstawienie ubiegłego sezonu.
Między krzykiem a milczeniem
Daniel Cichy
Górecki stał się czarnym koniem muzyki, późno odkrytym mistrzem, który zawładnął wyobraźnią mas.
Fragmenty i całość
Lektor
Zbigniew Herbert: MISTRZ Z DELFT I INNE UTWORY ODNALEZIONE - "Jest to moja pierwsza próba w trudnym rodzaju essayu" - pisał Herbert do Jerzego…
Teatr z gwiazdami
Marcin Kościelniak
Piotr Cieplak zaproponował rzecz ryzykowną: gwiazdy Starego Teatru grają spektakl o odchodzeniu jego legendy. Choć widziałem widzów płaczących, sam dostrzegam…
Kulka materii
Michał Oleszczyk
Andy leży w heroinowym zamroczeniu na czerwonym pluszowym fotelu i opowiada o dezintegracji własnego życia: "Nie jestem nawet sumą swoich części".
Dża ludzie
Michał Olszewski
IzraelLemon Records/EMI Music Poland
Zwierzoczłowieczość
Agnieszka Sabor
Wystawa prac Alfreda Kubina każe powrócić do pytania o tożsamość Europy Środkowej, które nie odnosi się wyłącznie do historii.
49/08
Moja bohaterka "wie, że życie nie jest bajką.
Pejzaże nowoczesności
Anita Piotrowska
Często nie zdajemy sobie sprawy, że życie naszych rzeczy zaczyna się i kończy w tym samym miejscu. Na przykład w Chinach - wielkiej fabryce i wielkim…
6-12 XII
John Adams
Felietony
Krakowska pomyłka
Marian Stala
Na drugiej stronie krakowskiego dodatku "Gazety Wyborczej" z 26 listopada znaleźć można notę, z której wynika, iż w przeddzień ponownego pochówku gen…
Węzły
Wojciech Bonowicz
Spotkaliśmy się wszystkiego dwa, trzy razy. I tylko raz na dłuższą rozmowę, w marcu 2001 r., kiedy pisałem ostatnie rozdziały biografii ks. Tischnera i …
Nie da się, Księże Redaktorze
Józefa Hennelowa
O ile to możliwe bez wyrzekania się siebie, bądź na dobrej stopie ze wszystkimi" - przypomina naczelny redaktor "Tygodnika" w poprzednim numerze…
Zmysły
U Dalajlamy w ogródku
Bartek Dobroch
Trzeba mieć szczęście, by podczas wizyty w Dharamsali spotkać Dalajlamę. I trzeba się wysilić, by w "Małej Lhasie" odnaleźć prawdziwy Tybet.
Dodatki w numerze TP 49/2008
Książki w Tygodniku (49/2008)
Studium niepokoju
Anna Romaniuk
Te dwie powieści z pozoru bardzo się różnią: czasem powstania, miejscem akcji, sposobem narracji, budowaniem postaci. Ale obie stanowią wiwisekcję szaleństwa,…
O czym pamięta człowiek szczęśliwy?
Marta Wyka
Narracja autora oddaje czy stara się oddawać sprawiedliwość światu niewidzialnemu, zaś duchy przezeń wywołane, po raz ostatni zapewne, posługują się jego…
Zwietrzały afrodyzjak
Dariusz Nowacki
Czy ta powieść to donos na samego siebie? Podszyty radykalną ironią żart? Nie mam pojęcia. Wiem natomiast, że jej autor mówi nam rzeczy interesujące. No i nikt…
Przekleństwo pamięci
Artur Madaliński
Narrator powieści nie zdradza wszystkiego. Autorka jest mistrzynią subtelnej aluzyjności, gry światłocieniem, niuansuje to, co w dyskursach publicznych…
Bystre oko, czuły słuch
Anna Mateja
Olek był jednym z najgorszych uczniów w szóstej klasie szkoły podstawowej w PGR-owskiej wiosce na Mazurach. Zimą roku 1978 nauczycielka polskiego zadała temat…
Sąsiad z południa
Łukasz Grzesiczak
Punkty zapalne ze wspólnych dziejów Polski i Słowacji ukazane tu zostały w sposób zniuansowany, autorka przedstawia racje obu stron. Za to w swym dzienniku z…
Książki na prezent
Joanna Olech
Przywykło się sądzić, że książki dawane w prezencie powinny być ciut okazalsze, bardziej strojne i w twardej oprawie. Sezon prezentowy trwa, wybieram zatem…
O pożytkach z rzeczy niepotrzebnych
Stanisław Bajtlik
"Wróciłem z Jiczyna, gdzie mój mecenas przetrzymał mnie przez trzy tygodnie [dla konsultacji astrologicznych]. Obydwaj straciliśmy przez to mnóstwo czasu…
Siwczyk dwujęzyczny
Stanisław Bereś
,
Katarzyna Batorowicz-Wołowiec
W kwietniu tego roku Krzysztof Siwczyk opublikował w "Gazecie Wyborczej" recenzję pt. "85 prawd o Rafale Wojaczku", w kilka miesięcy…
Idąc pod prąd
Ks. Adam Boniecki
Nauka krzyża głupstwem jest
Lektury kanoniczne
Andrzej Rostocki
Zastanawiającą ułomnością polskiego rynku książki była do niedawna nieobecność na nim pozycji z kanonu myśli politycznej. Publikowano, w różnych seriach, kanon…