Reklama

Ratownik czy współwinny?

Ratownik czy współwinny?

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Świadomość, że rządy nie pozwolą upaść instytucjom finansowym, mogła skłaniać do podejmowania zbyt ryzykownych działań.
R

Rządy przejmują zagrożone bankructwem instytucje finansowe. Gwarantują wkłady ludności w bankach, czasem także lokaty firm. Za pośrednictwem banku centralnego zapewniają systemowi finansowemu płynność, czyli możliwość codziennego dokonywania transakcji. Zwiększają wydatki z budżetu, żeby ograniczyć skalę recesji i okres jej trwania. Zagrożone branże gospodarki apelują do rządów o wsparcie finansowe, ostrzegając, że jeśli go nie dostaną, zwolnią dziesiątki tysięcy pracowników.

Ten scenariusz, z lokalnymi odmianami, powtarza się na całym świecie - od Stanów Zjednoczonych przez Islandię, Łotwę, Wielką Brytanię i Belgię, także w Azji - wszędzie tam, gdzie globalny kryzys finansowy dał się we znaki instytucjom finansowym i całej gospodarce.

Czy oznacza to, że powtarzane przez ostatnich kilkanaście lat zaklęcie "im mniej państwa w gospodarce, tym...

8868

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]