Reklama

Między słowem a milczeniem

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Fragment Pierwszego Listu do Koryntian formułujący nakaz milczenia kobiet na zgromadzeniach należy do tych tekstów Pisma św., z którymi kobiety - a także niektórzy mężczyźni - zmagają się od wieków. Przez wieki oddziaływał nie tylko na kościelne zgromadzenia liturgiczne, lecz też życie społeczne.
"

"Istnieje taka praktyka we wszystkich zgromadzeniach ludu świętego, aby kobiety milczały na wspólnych zebraniach. Nie dopuszcza się ich do głosu, lecz mają być poddane, jak przewiduje to Prawo. Gdyby zaś chciały się czegoś nauczyć, niech pytają o to w domu swoich mężów, nie wypada bowiem, aby kobieta odzywała się na wspólnych zgromadzeniach" (1 Kor 14, 33-35).

Przytoczony fragment formułuje generalny nakaz milczenia, poparty dwukrotnie powtórzonym zakazem przemawiania kobiet na zgromadzeniach, przy czym kontekst każe rozumieć je jako zgromadzenia modlitewne, liturgiczne. Kieruje się, jak się wydaje, do wszystkich kobiet. Zabronione zostają dwie praktyki: przemawianie kobiet na zgromadzeniach oraz uczenie się w miejscach publicznych. Polecenia poparte zostają dwoma argumentami: Prawem oraz względami przyzwoitości ("nie wypada bowiem...").

...

5527

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]