Reklama

Geopoetyka

Geopoetyka

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Jerzy Jarzębski rozmawia z Jurijem Andruchowyczem.
J

Jerzy Jarzębski: Jesteś zodiakalną Rybą i w wielu Twoich książkach pojawia się woda... Mnie interesuje nie tyle astrologia, ile literacki motyw wody w Twojej twórczości...

Jurij Andruchowycz: Kiedy zacząłem używać w moich esejach określenia "geopoetyka", temat nowych interpretacji geografii zrobił się dla mnie bardzo ważny. Doszedłem np. do takiego "wodnego wniosku", że Ukraina dlatego całkowicie należy do cywilizacji zachodniej, europejskiej, ponieważ w naszym kraju nie ma kropli wody, która by nie należała do Atlantyku. Ułożyło się jakoś tak, że nawet państwowa granica Ukrainy wschodniej dzisiaj jest obiektywnie granicą pomiędzy różnymi zlewiskami rzek. Jak zdarza się tego rodzaju odkrycie (oczywiście wątpliwe i śmieszne), odczuwasz je jako znak: przez obserwację wody przychodzi do ciebie prawda.

Ostatnio...

13778

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]