Reklama

Naczynia połączone

Naczynia połączone

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Kryzys na rynkach finansowych dotarł do Polski dopiero w październiku 2008 r., kiedy zainfekowane zostały rynki tzw. krajów wchodzących. Stało się to w okresie kulminacji paniki, kiedy inwestujący w papiery wartościowe zaczęli masowo opuszczać te rynki.
P

Polska włączyła się w obieg gospodarki światowej, a po wstąpieniu do Unii Europejskiej te więzy stają się coraz intensywniejsze. Można wyróżnić cztery podstawowe kanały transmisji kryzysu finansowego do naszego kraju: eksport, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, kanał finansowy i psychologia (kryzysowa).

Pierwsze dwa kanały bezpośrednio oddziałują na naszą gospodarkę realną. Globalny kryzys finansowy doprowadził do recesji w strefie euro, gdzie lokujemy ponad 51 proc. eksportu. Eksport w polskiej gospodarce wynosi około 40 proc. produktu krajowego brutto (PKB). Nic więc dziwnego, że polski cykl gospodarczy jest w dużej mierze zależny od fortuny na rynkach europejskich. Zaczynamy już odczuwać skutki osłabienia popytu na nasze towary i usługi; na eksport wytwarza przede wszystkim przemysł przetwórczy, którego dynamika produkcji obniżyła się wyraźnie w III...

9430

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]