Reklama

Naczynia połączone

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Kryzys na rynkach finansowych dotarł do Polski dopiero w październiku 2008 r., kiedy zainfekowane zostały rynki tzw. krajów wchodzących. Stało się to w okresie kulminacji paniki, kiedy inwestujący w papiery wartościowe zaczęli masowo opuszczać te rynki.
P

Polska włączyła się w obieg gospodarki światowej, a po wstąpieniu do Unii Europejskiej te więzy stają się coraz intensywniejsze. Można wyróżnić cztery podstawowe kanały transmisji kryzysu finansowego do naszego kraju: eksport, bezpośrednie inwestycje zagraniczne, kanał finansowy i psychologia (kryzysowa).

Pierwsze dwa kanały bezpośrednio oddziałują na naszą gospodarkę realną. Globalny kryzys finansowy doprowadził do recesji w strefie euro, gdzie lokujemy ponad 51 proc. eksportu. Eksport w polskiej gospodarce wynosi około 40 proc. produktu krajowego brutto (PKB). Nic więc dziwnego, że polski cykl gospodarczy jest w dużej mierze zależny od fortuny na rynkach europejskich. Zaczynamy już odczuwać skutki osłabienia popytu na nasze towary i usługi; na eksport wytwarza przede wszystkim przemysł przetwórczy, którego dynamika produkcji obniżyła się wyraźnie w III...

9430

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]