Reklama

Pejzaże nowoczesności

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Często nie zdajemy sobie sprawy, że życie naszych rzeczy zaczyna się i kończy w tym samym miejscu. Na przykład w Chinach - wielkiej fabryce i wielkim złomowisku współczesnego świata. Kanadyjski film Jennifer Baichwal odsłania przed nami mniej znane aspekty globalizacji. Śmieci, odpady, toksyny - podobnie jak towary - nie uznają granic...
W

W długim kilkuminutowym ujęciu kamera sunie wzdłuż niekończącego się rzędu stanowisk pracy. Tysiące ludzi, ubranych w żółte uniformy i wyspecjalizowanych w łączeniu ze sobą dwóch elementów, mechanicznie wykonuje ten sam ruch. Powstałe w ten sposób żelazka wkrótce trafią do naszych domów. Po kilku latach, niechciane, zepsute, wyparte przez nowsze modele, powrócą do miejsca swych narodzin.

Kanadyjski film Jennifer Baichwal odsłania przed nami mniej znane aspekty globalizacji. Śmieci, odpady, toksyny - podobnie jak towary - nie uznają granic. Ubogie chińskie rodziny, nie bacząc na obecność metali ciężkich, wygrzebują z gigantycznego złomowiska nadające się do utylizacji drobne elementy. Podobnie jak chłopcy z Bangladeszu, pracujący przy złomowaniu statków przysyłanych tu z całego świata. Mało który z nastolatków dożywa trzydziestki.

Przewodnikiem...

1935

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]