Reklama

Ładowanie...

Zderzenie dwóch tożsamości

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog: Zamachy w Bombaju są sygnałem, że sytuacja na subkontynencie indyjskim musi znaleźć polityczne rozwiązanie. Jeśli Indie i Pakistan go nie znajdą, skończy się zamętem, który przyniesie już nie setki, ale dziesiątki tysięcy zabitych. Rozmawiał Wojciech Pięciak
W

Wojciech Pięciak: Czy uprawniona jest teza, że zamachy w Bombaju to "indyjski 11 września"?

Prof. Maria Krzysztof Byrski: Skala tego, co się stało, jest podobna, choć na szczęście ofiar jest mniej. Jednak nie byłbym zwolennikiem całkowitej ekwiwalencji, bo nie zostały zaatakowane instytucje finansowe. Uderzenie wymierzono w dwa hotele, gdzie zatrzymują się także goście z zagranicy, i w wielki dworzec kolejowy. Chodziło chyba o to, by nadać zamachom jak największy rozgłos. Zaatakowano też ośrodek żydowski, co potwierdza fobię fundamentalistów muzułmańskich wobec Żydów. Różnice z "11 września" w USA są oczywiste, choć pewnie społeczna trauma będzie podobna. Porównanie jest więc uprawione, choć nie znak równości.

Jak można interpretować wydarzenia w Bombaju? Czy mają one wymiar międzynarodowy, czy bardziej...

12124

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]