Reklama

Nominowani do Angelusa

02.12.2008
Czyta się kilka minut
LÁSZLÓ KRASZNAHORKAI
u

urodził się w 1954 r. w Guyla - niewielkim mieście na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, tuż przy granicy z Rumunią. Studiował prawo i hungarystykę na uniwersytetach w Szeged i Budapeszcie. Po ich ukończeniu całymi latami wędrował po kraju, imając się różnych zawodów.

Zadebiutował w 1977 r., publikując opowiadania w czasopiśmie "Mozgó viág". W 1985 r. ukazała się jego pierwsza powieść "Szatańskie tango" (polskie wydanie W.A.B. 2004) - mroczna historia o oczekiwaniu na cud, analizowana zarówno w kategoriach politycznych, wschodnioeuropejskich, jak i jako uniwersalna przypowieść odwołująca się do Biblii. Od tego czasu zajął się wyłącznie pisarstwem. Po polsku ukazała się także jego "Melancholia sprzeciwu" (W.A.B. 2007, pierwodruk 1989) - Susan Sontag nazwała ją bezwzględną, wizjonerską powieścią o apokalipsie. Wraz z reżyserem Bélą Tarrem współtworzy scenariusze...

9776

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]