Reklama

„Duchy” i nauka

„Duchy” i nauka

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Widzenia duchów tłumaczy się omamami lub sennym porażeniem, czynnikami psychologicznymi... Ale przyjmuje się również ich rzeczywiste istnienie.
Rysunek ze średniowiecznego manuskryptu z Chartres: ksiądz wypędzający diabła / fot. Christel Gerstenberg/Corbis
Z

Z badań wynika, że w dwóch trzecich przypadków opisujących "kontakty z duchami" chodzi o jakąś formę kontaktu ze zmarłymi. Na pytanie, "jak możesz udowodnić, że widziałeś ducha?", większość badanych odpowiadało, że widziało osobę, o której myśleli, że żyje, i dopiero potem odkryli, że w czasie widzenia ta osoba już nie żyła. Rozpoznanie "ducha" ma miejsce na dwa sposoby: albo jest formą widzenia bądź wizji (postrzegania "zjawy"), albo poczuciem obecności bez żadnych quasi-zmysłowych elementów. W znacznej większości przypadków przeważa pierwszy sposób "kontaktu".

Jednak samo poczucie obecności może być tak intensywne, że "ujawnia" ono tożsamość osoby. 22-letnia Chinka tak opisała to doświadczenie: "Dwa lata temu, z szóstką czy siódemką dziewczyn brałam udział w pikniku, który urządziłyśmy na nowych gruntach Hongkongu. Wszystkie miałyśmy wrażenie, że...

7759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]