Reklama

Warto rozmawiać

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku Benedykt XVI odbędzie podróż do Izraela. Watykan potwierdził, że trwają na ten temat rozmowy. Ambasador Izraela przy Stolicy Apostolskiej Mordechay Lewy podkreślił, że dyplomaci napotykają na "kwestie sporne", które jednak nie będą przeszkodą dla pielgrzymki.
C

Czy idzie ocieplenie wzajemnych stosunków? "Kwestie sporne" są bowiem bardzo poważne. Choćby konflikt izraelsko-palestyński: w lutym nuncjusz w Izraelu abp Antonio Franco stwierdził, że wizyta Papieża będzie możliwa dopiero po jego rozwiązaniu. Watykan wielokrotnie dawał do zrozumienia, że prawo do obrony nie upoważnia Izraela do łamania konwencji chroniących ludność cywilną.

Kolejne zgrzyty dotyczą stosunku do Piusa XII. Kościół chce go beatyfikować - a wielu Żydów (wątpliwości ma sam premier Szimon Peres) odsądza go od czci i wiary. Zdjęcie tego papieża w Instytucie Yad Vashem podpisano: "Kiedy wywożono Żydów z Rzymu do obozów koncentracyjnych, nie interweniował ani słownie, ani na piśmie".

Trwają też negocjacje w sprawie uzgodnienia spraw podatkowych i własnościowych. Od nawiązania stosunków dyplomatycznych w 1993 r. Izrael nie zatwierdził...

1532

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]