Reklama

Kredyt to świetna rzecz, ale...

Kredyt to świetna rzecz, ale...

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Wnioski, jakie wyciągniemy z kryzysu, zależeć będą od nadanych im interpretacji. W tych kwestiach zaś brak jednomyślności.
P

Przekonanie, że dzisiejszy kryzys finansowy ma źródło w zaniku kapitalistycznego etosu, zastąpionego nieskrępowaną zachłannością i bezwstydną chciwością - jest dość częste. Byłby to więc kryzys moralny, wymagający przeciwdziałania na gruncie etyki, zwłaszcza etyki biznesu. Dominację zdaje się jednak zdobywać pogląd, że to rezultat, a zatem i kompromitacja neoliberalizmu panującego w ekonomii ostatnich dziesięcioleci. Do głosu dobija się też przekonanie, że oto nadszedł kres wolnorynkowego kapitalizmu i trzeba zrehabilitować socjalizm. Wersja umiarkowana propaguje tezę o konieczności przywrócenia aktywnej roli państwa w gospodarce. Radykałowie sugerują, by rozważyć, czy aby Fidel Castro nie miał racji. To ostatnie stanowisko może powołać się na fakt, że Kuba nie doświadczyła załamania ani na giełdzie, ani na rynku kredytów hipotecznych.

Prosta reguła...

7808

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]