Reklama

Ładowanie...

Kredyt to świetna rzecz, ale...

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Wnioski, jakie wyciągniemy z kryzysu, zależeć będą od nadanych im interpretacji. W tych kwestiach zaś brak jednomyślności.
P

Przekonanie, że dzisiejszy kryzys finansowy ma źródło w zaniku kapitalistycznego etosu, zastąpionego nieskrępowaną zachłannością i bezwstydną chciwością - jest dość częste. Byłby to więc kryzys moralny, wymagający przeciwdziałania na gruncie etyki, zwłaszcza etyki biznesu. Dominację zdaje się jednak zdobywać pogląd, że to rezultat, a zatem i kompromitacja neoliberalizmu panującego w ekonomii ostatnich dziesięcioleci. Do głosu dobija się też przekonanie, że oto nadszedł kres wolnorynkowego kapitalizmu i trzeba zrehabilitować socjalizm. Wersja umiarkowana propaguje tezę o konieczności przywrócenia aktywnej roli państwa w gospodarce. Radykałowie sugerują, by rozważyć, czy aby Fidel Castro nie miał racji. To ostatnie stanowisko może powołać się na fakt, że Kuba nie doświadczyła załamania ani na giełdzie, ani na rynku kredytów hipotecznych.

Prosta reguła...

7808

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]