Reklama

Ładowanie...

Strefy zatrzymanego czasu

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Jezus mu odpowiedział: "Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego". Łk 9, 62
O

Oglądanie się wstecz może przybierać różne formy - czasem formę psychoterapii duszpasterskiej. Wtedy gdy orkę trzeba prowadzić na kamiennym terenie wśród dzikich porostów, miło jest rzucić okiem na równe skiby żyznej ziemi zoranej poprzednio. Chciałoby się wówczas cofnąć czas i powrócić do pracy we wcześniejszych warunkach.

Wyrazy podobnej tęsknoty pojawiają się ostatnio szczególnie często w dyskusjach o katechizacji. Pełne nostalgii komentarze informują, że najpiękniejsza była katechizacja prowadzona poza terenem szkoły i że należałoby jak najszybciej do niej wrócić. Owszem, była. Prowadzono ją jednak w zgoła innych realiach. Lekcja religii stanowiła wtedy w wielu ośrodkach jedyną alternatywę dla młodzieży wychodzącej ponad przeciętność. Niektórzy szli na katechezę, by podkreślić swój nonkonformizm i sprzeciw wobec instytucjonalnego kłamstwa. Czasem...

2283

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]