Reklama

49/08

02.12.2008
Czyta się kilka minut
("TP" 46/2008)
O

O pocieszeniu, jakie daje opera

Metafora o niedostępności sztuki wysokiej, rozpoczynająca tekst Grzegorza Jankowicza "O pocieszeniu, jakie daje James Bond", po prostu się nie sprawdza. Po pierwsze, filmowa "Tosca" nie jest wystawiana w wiedeńskiej Staatsoper, jak pisze autor tekstu, lecz w pięknie położonym nad jeziorem Bregenz Festival House, dla którego właśnie została zrealizowana pokazana w filmie inscenizacja "Toski" Philippa Himmelmanna w 2007 r. Po drugie, nie oddaje zupełnie prawdy o wiedeńskiej Staatsoper zdanie: "Otóż nie każdy jest wystarczająco zamożny, by dostać się na salony wiedeńskiej society, której tzw. wysoka sztuka jest potrzebna głównie po to, by w symboliczny sposób potwierdzić pozycję społeczną". Staatsoper w Wiedniu umożliwia od wielu lat uboższym wielbicielom opery uczestniczenie prawie we wszystkich przedstawieniach...

2423

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]