Reklama

Kulka materii

Kulka materii

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Andy leży w heroinowym zamroczeniu na czerwonym pluszowym fotelu i opowiada o dezintegracji własnego życia: "Nie jestem nawet sumą swoich części".
R

Ryży blondyni nie powinni nosić różowych koszul. A jednak Sidney Lumet, obsadziwszy w nowym filmie Philipa Seymoura Hoffmana, ubiera go właśnie we fiolety i róże, tak że jego skóra wydaje się nabiegła krwią.

Hoffman gra tu Andy’ego, zdesperowanego pracownika agencji obrotu nieruchomościami. Zdefraudował pieniądze firmy, a za kilka dni rozpocznie się kontrola skarbowa. Jako że najszczęśliwsze chwile przeżył z żoną na wakacjach w Rio de Janeiro, planuje uciec tam i rozkręcić własny biznes. Pieniądze potrzebne na początek planuje zdobyć okradając razem z bratem Hankiem (Ethan Hawke) sklep jubilerski rodziców. Plan zawala się jednak od razu, z tragicznymi skutkami.

Sfuszerowany napad rabunkowy to nie jest dla Lumeta terra incognita: pamiętne "Pieskie popołudnie" (1975) stanowi być może najwybitniejszą filmową realizację tego tematu w ogóle. Aliści...

2663

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]