Reklama

Ładowanie...

Apostołowie niewiary

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Wśród Polaków liczba ateistów i agnostyków może sięgać sześciu procent. Nie ulega jednak wątpliwości, że obserwujemy ożywienie ateistycznych postaw.
Pierwszy w Polsce ślub w rycie „humanistycznym” – Moniki Szmidt i Mikołaja Kuligowskiego. Warszawa, 9 grudnia 2007 r. /fot. Radek Pasterski / Fotorzepa
N

Nie wierzą w Boga, żyją bez Boga, ale nazywanie ich bezbożnikami uznaliby za niesprawiedliwe, bo nasuwa na myśl cyniczne, podszyte okrucieństwem zło. A tego nie czynią. Jerzy Bokłażec, autor dwóch popularnych blogów poświęconych ateizmowi, przypomina, że przed laty Jan Paweł II, odnosząc się do niewierzących, cytował Psalm Dawidowy: "Mówi głupi w swoim sercu: »Nie ma Boga«. Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nikt nie czyni dobrze" (14,1). Zresztą nawet w potocznym języku utarło się powiedzenie: "Trzeba nie mieć Boga w sercu, żeby popełnić tak straszną zbrodnię".

Określając ich z kolei mianem antyklerykałów, popełnimy błąd pars pro toto - są wprawdzie wśród nich radykalni, nienawistni krytycy instytucji Kościoła, ale wielu zastrzega, że utożsamianie ich z redakcyjną linią "Faktów i Mitów" byłoby grubym uproszczeniem. Kłopot w tym, że nazwa najprostsza...

15845

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]