Reklama

Anioła cień

02.12.2008
Czyta się kilka minut
6 grudnia poznamy laureata tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nazwa wyróżnienia pochodzi od śląskiego poety i mistyka Angelusa Silesiusa, zwanego też Aniołem Ślązakiem.
P

Poeta religijny i mistyk naprawdę nazywał się Johannes Scheffler, ochrzczony został w kościele św. Elżbiety w Breslau (Wrocławiu) w 1624 r., kształcił się za młodu w dziedzinie medycyny, filozofii i prawa. W 1653 r. przechodząc na katolicyzm, przyjął imię Angelus, pracował na rzecz ubogich, wreszcie w wieku 37 lat został kapłanem i zakonnikiem. Zmarł w 1677 r. i został pochowany w kościele św. Macieja. Można organizatorom konkursu pogratulować: znamienitszego patrona dla wielokulturowej, europejskiej, a zarazem wrocławskiej nagrody trudno byłoby znaleźć.

Nagrodę w 2005 r. ufundowały władze miasta Wrocławia. Angelus jest dziś po laurze Mediów Publicznych Cogito (200 tys. zł) najwyższą finansową nagrodą dla pisarza w Polsce. Zwycięzca prócz statuetki Angelusa autorstwa Ewy Rossano odbiera czek na 150 tys. zł. Dla przypomnienia: laureaci innych prestiżowych...

3585

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]