Reklama

Teatr z gwiazdami

Teatr z gwiazdami

02.12.2008
Czyta się kilka minut
Piotr Cieplak zaproponował rzecz ryzykowną: gwiazdy Starego Teatru grają spektakl o odchodzeniu jego legendy. Choć widziałem widzów płaczących, sam dostrzegam tu tryumf artystycznej minoderii.
D

Dramat Eugene Ionesco "Król umiera, czyli ceremonie" jest długi, bo też umierający król odchodzi z ociąganiem. Zanim wszystko zniknie, trzeba zdławić opór, rozprawić się z wątpliwościami i złudzeniami - nie tylko bohatera, ale całej współczesnej kultury, która nie chce nic wiedzieć o śmierci. W lekturze Ionesco ważny jest rytm, powtarzalność, słowa jako szereg gestów, które trzeba wykonać "ceremonialnie", z namaszczeniem, bo w przeciwnym razie będą po prostu nudne. Cieplak nie spieszy się; stara się wytworzyć - muzyką, tańcem - gęstą, pełną napięcia atmosferę teatralnego misterium. Tyle że w tych szlachetnych dekoracjach odbywa się spektakl raczej nieuważny, powierzchowny, niewiele mający wspólnego ze skupieniem i dyscypliną.

Przez większość czasu rzecz wygląda, jakby aktorzy wykonywali po prostu przebiegi poszczególnych scen. Jak w otwierającej spektakl...

5723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]