Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 45/2010
Data wydania:
07.11.2010
Numer wydania:
45
Rok wydania:
2010
Edytorial
Przeciw złudzeniom
Ks. Adam Boniecki
Aprobata Kościoła dla transplantologii nie jest bezwarunkowa. Jednym z warunków jest "rygorystyczne" przestrzeganie zasad.
Komentarze
Gaz, ostrożność i odwaga
Anna Mackiewicz
Każda umowa gazowa Polski z Rosją podnosi polityczny poziom adrenaliny. W naszej szerokości geograficznej kupowanie surowców energetycznych było zawsze czymś…
Cmentarze z plastiku
Michał Olszewski
Dzień Wszystkich Świętych to nie tylko czas, kiedy przychodzą do nas dusze zmarłych. To również czas wielkich, coraz większych zakupów.
Terror w kurierskiej paczce
Wojciech Pięciak
W "Trzech dniach kondora", słynnym thrillerze sprzed 35 lat, Robert Redford gra szeregowego agenta CIA, sfrustrowanego swą pracą.
Kraj
Zwłoki z bijącym sercem
Elżbieta Isakiewicz
Ludzie wstanie śmierci mózgowej zachowują odporność na infekcje, działają im nerki, wątroba, goją się rany. Kobiety rodzą zdrowe dzieci. Czy człowiek zmartwym…
Błąd Romea
Bogusław Wójcik
Bogusław Wójcik, bioetyk: Chociaż za oznakę śmierci uznajemy obumarcie całego mózgu, przyparci do muru przyznajemy, że tak naprawdę liczy się tylko świadomość…
Raport Pinokia
Piotr Zaremba
Finał tego dochodzenia, a wcześniej cały jego przebieg wykazał, że przy skrajnym upartyjnieniu polskiej polityki komisje śledcze stały się nonsensem.
Koniec sezonu na męczeństwo
Bartłomiej Sienkiewicz
Głównym argumentem współczesnej polskiej prawicy jest demonstracyjnie manifestowana słabość, nawet gdy posiada ona realną moc z nadania wyborczego i siły…
Wyborczy system immunologiczny
Przemysław Wilczyński
"Mam prawo wiedzieć", organizowana przez Stowarzyszenie 61 kampania na rzecz świadomego głosowania, debiutuje w wyborach samorządowych.
Czerwone i czarne
Andrzej Brzeziecki
Książki Michała Majewskiego i Pawła Reszki, Piotra Zaremby oraz Piotra Semki to dobry znak: gdy w kraju dzieją się rzeczy ważne, publicyści nie tylko kwitują…
Bardziej po ludzku
Michał Olszewski
Od przyszłego roku NFZ będzie refundował porody domowe. Czy to przełom w polskim myśleniu o położnictwie, czy gest, który nie zmieni tradycyjnego schematu, ze…
Wiara
Przeciw złudzeniom
Ks. Adam Boniecki
Aprobata Kościoła dla transplantologii nie jest bezwarunkowa. Jednym z warunków jest "rygorystyczne" przestrzeganie zasad.
Czytania liturgiczne 7 - 14 listopada 2010
32. NIEDZIELA ZWYKŁA: 2 Mch 7, 1-2. 9-14; Ps 17; 2 Tes 2, 16-3, 5; Łk 20, 27-38;
Kazuistyka
O. Wacław Oszajca SJ
32. niedziela zwykła
Toldot
Paweł Śpiewak
Księga Rodzaju 25, 19 - 28, 9
Patronka współczujących
Abp Józef Życiński
A gdy [Piłat] odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam…
Ekskomuniki nie będzie
Tomasz Ponikło
,
Artur Sporniak
Ekskomunika "wiążąca mocą samego prawa" musi być przez to prawo odniesiona do konkretnego czynu. Nie ma kanonu mówiącego o ekskomunice za uchwalanie…
Zwichnięta świadomość
Ks. Alfons Józef Skowronek
W Ewangelii potwierdzone zostaje ateistyczne zdanie: "Boga nikt nigdy nie widział". Boga istotnie nikt nie widział. W historii ludzkości mamy jednak…
Pod rękę z niewiarą
Maciej Müller
Benedykt XVI wchodzi - dobrowolnie i z premedytacją - na kolejne pole minowe. Po zeszłorocznej pielgrzymce do Czech i ostatniej do Wielkiej Brytanii wyrusza…
Last minute do Santiago
Marcin Żyła
W Hiszpanii, do której w najbliższą sobotę przylatuje Benedykt XVI, katolicyzm stał się stroną w wojnie ideologicznej.
Noc Lutra
AK
Reformacja, nie deformacja - to hasło konferencji, którą w Warszawie zorganizowali luteranie z okazji przypadającej 31 października Pamiątki Reformacji,…
25 - 31 października 2010
Maciej Müller
Watykan l Polska l Świat
Wydzieleni z codzienności
Łukasz Ziółkowski
Kościół w Polsce ma coraz większy problem z dojrzałością kandydatów do kapłaństwa. Czy nowa inicjatywa seminariów zaradzi sytuacji?
Świat
Neapol wraca do Europy
Beata Zaremba-Żarski z Rzymu
Po poprzednim "kryzysie śmieciowym" Silvio Berlusconi ogłosił, że dokonał cudu i przywrócił Neapol cywilizacji zachodniej. Minęły dwa lata, a w…
Dwa światy
Zuzanna Radzik
Turyści widzą tylko pustynną idyllę. Ale choć sami Beduini temu zaprzeczają, trudno nie zauważyć coraz większego napięcia: między plemienną tradycją a…
Czołg w kwiatach
Patrycja Bukalska
Mówi się, że wojna w Libanie była dla Izraela tym, czym wojna w Wietnamie dla USA: utratą niewinności. Musiało minąć 30 lat, zanim jej uczestnicy dali…
Historia
Twarz przyjaciela
Joachim Trenkner
Jest to opowieść o przyjaźni i zdradzie, o sukcesie i rozczarowaniu. Opowieść o dwojgu ludziach. Ich imiona: Oskar Pastior oraz Herta Müller.
Nauka
Prześwietlenie i wszystko jasne
Rafał Motriuk
Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii rozwijają nowe technologie obrazowania mózgu. Niedługo znacznie szybciej będzie się diagnozować skomplikowane zaburzenia…
Kultura
Wściekłość i smutek
Herta Müller
Herta Müller: Nawet jeśli Oskar Pastior nie miałby nikogo zdradzić, to zdradził samego siebie. Myślę zresztą, że był tego świadom. I sądzę, że świadomość ta…
Kaukaski kolaż
Małgorzata Nocuń
Wojciech Górecki, autor opowieści o Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii, na co dzień pisuje suche analizy. Tutaj snuje pełną anegdot narrację o historii, kulturze…
Odpowiedź autora
Igor Janke
Trudno jest dyskutować w dzisiejszej Polsce, nie zapisując się całym sobą, czterema kończynami, do żadnego z obozów. Po moim tekście o Andrzeju Wajdzie…
Człowiek i epoka
Ks. Andrzej Luter
Swymi filmami Wajda podważał świat propagandy dawał mojemu pokoleniu oddech wolności. Owszem, realizował filmy za komunistyczne pieniądze. Tylko czy były inne?
Gem, set, film
Jerzy Skolimowski
Jerzy Skolimowski: Chciałem odzyskać w sobie artystę. Tylko z takim przekonaniem mogłem wrócić do robienia kina. Postawiłem sobie jeden warunek: nigdy więcej…
Wszyscy jesteśmy talibami
Anita Piotrowska
Dzięki sugestywnej grze aktorów mimowolnie każdy z nas staje się uciekającym Mohammedem.
Dom przy Gordon Square
Piotr Kosiewski
Grupa Bloomsbury zagościła w świadomości masowego odbiorcy dzięki powieści "Godziny", a przede wszystkim dzięki jej filmowej wersji z rolą Nicole…
Nie pytaj mnie...
Katarzyna Kubisiowska
Gdyby ta książka stała się lekturą obowiązkową pań i panów posłów, sejmowe dyskusje byłyby mniej oderwane od realiów.
Miłosza widzenie Rosji
Lektor
Czesław Miłosz: ROSJA. WIDZENIA TRANSOCEANICZNE - to nie jest książka nieznana, wydobyta z papierów pośmiertnych autora. To nowa całość złożona z tekstów…
25 - 31 października 2010
Zmarli:
8 - 12 listopada 2010
Psie głowy
Felietony
Tanatoturystyka
Jan Klata
Takich miejsc są tysiące, i wciąż ich przybywa z siłą kataklizmu. Od szlaku Kuby Rozpruwacza po Ground Zero, od plaż Normandii po Phnom Penh - wszędzie można…
Wieczór w „Bohemie”
Wojciech Bonowicz
Justyna Bargielska przyjeżdża do Gdyni z zapaleniem oskrzeli. Mówi z wysiłkiem, wargi ma spieczone, oczy ze szkła. Na ogół niechętnie prowadzę spotkania z…
Zmysły
Łysy, Niedźwiedź i koło od ukrainy
Cezary Polak
Pamiętam, jak którejś soboty spóźniony biegłem przez osiedle, żeby zdążyć. Kiedy wybiła dwudziesta, z co drugiego okna słychać było dźwięk charakterystycznego…
Dodatki w numerze TP 45/2010
Książki w Tygodniku 9 (45/2010)
Mężczyzna, który nienawidził nienawidzić
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska
Stieg Larsson zmarł na zawał serca 9 listopada 2004 r., w wieku zaledwie pięćdziesięciu lat. Pozostawił po sobie tykającą bombę - serię "Millennium…
Zbrodnia mimo woli
Karin Fossum
Z Karin Fossum rozmawiał Zygmunt Miłoszewski
Dociekliwość ojca Browna
Jan Gondowicz
Detektywistyczna proza Chestertona wstrząsnęła przed wiekiem umysłami Anglików. Lecz w jego książkach tkwi coś jeszcze. Polski nie objął surrealizm, bo miała…
Cień nad światem, czyli Fantomas
Agnieszka Taborska
Zakończenia kolejnych tomów "Fantomasa" nie wiodą do rozwiązania zagadki. Od początku wiadomo, kto zabił. Ostatni rozdział przynosi jedynie opis, w…
Brud i taniocha
Zygmunt Miłoszewski
"Zły" to najlepsza powieść kryminalna, jaka kiedykolwiek powstała nad Wisłą. Tak dobra, tak wciągająca, tak trzymająca w napięciu, że to, przez kogo…
Braciszek
Marek Bieńczyk
Kończymy lekturę lekko spoceni; to ciało mówi nam, że ono też coś z Raymonda Chandlera zrozumiało.
Rozmowy ludzi księgi
Artur Madaliński
To wspaniały mariaż erudycji i zmysłowej nieledwie miłości do książek. Przysłuchujemy się rozmowie ludzi, którzy swoją humanistyczną wiedzę skonfrontowali z…
Podręcznik higieny
Tadeusz Dąbrowski
Nie podzielam wiary autora w cielesną formę świadomości i możliwość myślenia samym ciałem. Materialny mózg, w przeciwieństwie do wątroby czy trzustki,…
Figa, owocówka i koleje losu
Anna Arno
To książka towarzysz, pomocny w odczytaniu trudnego, wielowarstwowego tekstu "Elegii duinejskich". Dlaczego jedyną barwą w całym cyklu jest zieleń?…
Blask i ciemność wiersza
Anna Arno
W listopadzie przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin i czterdziesta rocznica samobójczej śmierci Paula Celana, jednego z największych poetów języka…
Czas odnaleziony
Łukasz Maciejewski
Z książki wyłania się pełen sprzeczności portret reżysera, który stale czerpał z dzieciństwa i młodości, nie po to jednak, żeby upajać się minionym, tylko by…
Candida albicans
Paweł Próchniak
Czy wiersz zjawia się w miejscu porzuconym przez religijną wyobraźnię? Tak. Jeśli zgodzić się, że kluczową figurą wyobraźni religijnej jest paradoks, że mierzy…
W lustrze dziennika
Jakub Beczek
Trzy wielkie opowieści dziennika Andrzeja Kijowskiego to: matka, historia i religia. Autobiografia duchowa zdaje relację z wędrówki od Kościoła niedojrzałego,…
Coś z niczego?
Stanisław Bajtlik
Książka, o której piszę, nie jest nowością. W dodatku nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Jest jednak przykładem znakomitej popularyzacji, ma…
Damy radę!
Joanna Olech
Kto z nas nie marzył o licznym rodzeństwie (najlepiej starszym), które w potrzebie da wycisk szkolnym wrogom i murem stanie za nami? Rodzinny klan, niezawodna…
Lektury pobożne ks. Adama Bonieckiego
Ks. Adam Boniecki
To jest książka na teraz, na dzisiejsze czasy. Dobrze więc, że po dwudziestu latach nareszcie doczekaliśmy się jej wznowienia.
Czytanie w celach badawczych
Inga Iwasiów
To będzie o polskich kryminałach, ale nie wprost, bo postanowiłam nie atakować autorów. Zbyt niebezpieczne.