Reklama

Człowiek i epoka

Człowiek i epoka

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Swymi filmami Wajda podważał świat propagandy dawał mojemu pokoleniu oddech wolności. Owszem, realizował filmy za komunistyczne pieniądze. Tylko czy były inne?
I

Igor Janke napisał opowieść o Andrzeju Wajdzie ("TP" nr 42/10, dodatek historyczny "Inteligencja polska po 1945: do i od komunizmu"). Miałem nadzieję, że autor zaskoczy nieznanymi faktami z życia reżysera lub nową interpretacją jego dzieł. Tymczasem artykuł to analiza ideowo-życiowej drogi Wajdy, którego teza brzmi: w okresie PRL-u filmy Wajdy były ważne i także dzięki nim nie staliśmy się Białorusią, ale reżyser szedł "na duże koncesje", a w jego twórczości widoczna jest "pewna dawka konformizmu" wobec władz.

Twórcy i system

Powstaje pytanie: który z twórców polskiego kina zaangażował się w opozycję antykomunistyczną w pełni, całym sobą, jak by tego oczekiwał Janke? Do głowy przychodzą mi tylko dwa nazwiska: dokumentalista Bogdan Kosiński i Tadeusz Konwicki (choć on posługiwał się częściej piórem, mimo że wszystkie sześć...

16321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]