Reklama

Błąd Romea

Błąd Romea

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Bogusław Wójcik, bioetyk: Chociaż za oznakę śmierci uznajemy obumarcie całego mózgu, przyparci do muru przyznajemy, że tak naprawdę liczy się tylko świadomość. Rozmawiał Michał Bardel
M

Michał Bardel: Historia Romea i Julii potoczyłaby się inaczej, gdyby chłopiec nie popełnił błędu i nie uznał ukochanej za umarłą. Czy współczesna medycyna ma narzędzia pozwalające uniknąć tego typu pomyłek?

Bogusław Wójcik: Romeo znalazł się w wyjątkowej sytuacji: stres i emocje mogły istotnie wpłynąć na jego błędną decyzję. Jednak nawet gdyby był medykiem, prawdopodobnie nie potrafiłby dostrzec, że Julia żyje, ponieważ nieodczuwalne stały się oznaki tego życia - oddech i bicie serca. Na poziomie fikcji, gdy śmierć bohaterów stanowi element pozwalający wzmóc napięcie, dramaturgia podobnego zdarzenia wygląda inaczej niż w życiu. Jeżeli uświadomimy sobie jednak, że jeszcze w XIX w. ludzie panicznie obawiali się pochowania żywcem, to "problem Romea" staje się czymś przerażającym.

W wiktoriańskiej Anglii powstawały pomysły, by...

18628

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]