Reklama

Ładowanie...

Wszyscy jesteśmy talibami

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Dzięki sugestywnej grze aktorów mimowolnie każdy z nas staje się uciekającym Mohammedem.
T

Takie filmy pozostawiają nas zwykle z wygodnym poczuciem bezradności: w kwestiach wielkiej polityki i dalekich wojen tak naprawdę niewiele wiemy i jeszcze mniej możemy zrobić. Kiedy jednak w "Essential Killing" pojmany przez Amerykanów domniemany talib ucieka z transportu "gdzieś w Europie" i walczy o przeżycie w ośnieżonych lasach, słyszymy nagle w tle czerstwe, swojsko brzmiące przekleństwo. Dociera wtedy do nas, że to Polska właśnie. I że tamta wojna wcale nie dzieje się tak daleko.

Niewiele z przebiegu afgańskiej "misji" zależy od nas. Od początku filmu wiemy, że nasz filmowy wróg o imieniu Mohammed nie może ujechać daleko na arcypolskim białym koniu (ironicznym symbolu naszych niegdysiejszych snów o wolności?, naszej straconej niewinności...?). Jednak film Skolimowskiego próbuje zaburzyć tę komfortową niemożność i dystans dzielący nas od tej naszej / nie...

5980

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]