Reklama

Ładowanie...

Zwłoki z bijącym sercem

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Ludzie wstanie śmierci mózgowej zachowują odporność na infekcje, działają im nerki, wątroba, goją się rany. Kobiety rodzą zdrowe dzieci. Czy człowiek zmartwym mózgiem wciąż żyje?
/fot. Mark Bauer / Moodboard / Corbis
I

Istnieje związek między wydarzeniami, które nastąpiły w 1957 r. w Gostyniu, w 2003 r. w Pile oraz w 2004 r. w Rzymie. Maczali w nich palce Jan Paweł II i Tomasz Gollob. Jest to związek przypadkowy, choć z cechami ciągłości.

Pierwsza data to narodziny bliźniaków jednojajowych płci męskiej. Lekarz przyjmuje poród pierwszego, potem idzie na kawę. Drugiego, półżywego, wydusza dopiero po trzech kwadransach. Tak Jacek Norkowski wymyka się śmierci.

46 lat później na przeciwległym krańcu Polski Agnieszka Terlecka, rocznik 1992, na obozie jeździeckim spada z konia. Traci przytomność.

Następnego roku, na zakończenie Kongresu Lekarzy Katolickich, Jan Paweł II mówi: "Człowiek, nawet ciężko chory lub niezdolny do wykonywania bardziej złożonych czynności, jest i zawsze pozostanie człowiekiem, nigdy zaś nie stanie się »rośliną« czy »...

29993

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]