Reklama

Zwłoki z bijącym sercem

Zwłoki z bijącym sercem

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Ludzie wstanie śmierci mózgowej zachowują odporność na infekcje, działają im nerki, wątroba, goją się rany. Kobiety rodzą zdrowe dzieci. Czy człowiek zmartwym mózgiem wciąż żyje?
/fot. Mark Bauer / Moodboard / Corbis
I

Istnieje związek między wydarzeniami, które nastąpiły w 1957 r. w Gostyniu, w 2003 r. w Pile oraz w 2004 r. w Rzymie. Maczali w nich palce Jan Paweł II i Tomasz Gollob. Jest to związek przypadkowy, choć z cechami ciągłości.

Pierwsza data to narodziny bliźniaków jednojajowych płci męskiej. Lekarz przyjmuje poród pierwszego, potem idzie na kawę. Drugiego, półżywego, wydusza dopiero po trzech kwadransach. Tak Jacek Norkowski wymyka się śmierci.

46 lat później na przeciwległym krańcu Polski Agnieszka Terlecka, rocznik 1992, na obozie jeździeckim spada z konia. Traci przytomność.

Następnego roku, na zakończenie Kongresu Lekarzy Katolickich, Jan Paweł II mówi: "Człowiek, nawet ciężko chory lub niezdolny do wykonywania bardziej złożonych czynności, jest i zawsze pozostanie człowiekiem, nigdy zaś nie stanie się »rośliną« czy »...

29993

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ciekawy artykuł, chciałabym rownież zobaczyc dyskusję, niestety nie widzę komentarzy. Materiał jest co prawda sprzed kilku lat, ale chyba powinny się zachować?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]