Reklama

Neapol wraca do Europy

Neapol wraca do Europy

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Po poprzednim "kryzysie śmieciowym" Silvio Berlusconi ogłosił, że dokonał cudu i przywrócił Neapol cywilizacji zachodniej. Minęły dwa lata, a w Neapolu śmieci znów są problemem: politycznym i cywilizacyjnym.
Z

Zobaczyć Neapol i umrzeć": wszyscy znają to zdanie, wyrażające zachwyt nad stolicą pizzy, miastem pełnym zabytków. W ostatnich dniach nabiera ono szczególnego znaczenia. "Umrzemy, ale pozwólcie nam wybrać sposób umierania! Chcemy umierać jak inni!": autorzy tych haseł, mieszkańcy Neapolu i okolic, nie chcą w swym otoczeniu dzikich śmietnisk emitujących toksyny, zanieczyszczających środowisko spalarni ani też - co wyrażali szczególnie teraz, podczas demonstracji i starć z policją - kolejnego legalnego śmietniska.

Z płaczem pokazują do kamer swe zniszczone włosy i skórę, oraz płody ziemi pozbawione koloru. Powtarzają, że od lat każda włoska gospodyni wie, że nie wolno kupować warzyw spod Neapolu. Mówią o raku, o chorobach wątroby, która nie radzi sobie z toksycznymi pomidorami, ziemniakami i skażoną wodą.

Dziś nad Neapolem, Boscoreale i Terzigno...

9331

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]