Reklama

Ładowanie...

Wydzieleni z codzienności

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Kościół w Polsce ma coraz większy problem z dojrzałością kandydatów do kapłaństwa. Czy nowa inicjatywa seminariów zaradzi sytuacji?
W

W Polsce pierwsze próby wprowadzenia okresu propedeutycznego pojawiły się przed 1998 r. we Wrocławiu - mówi ks. prof. Grzegorz Ryś, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

O potrzebie wprowadzenia czasu inicjacji poprzedzającego studia teologiczne mówi się od Soboru Watykańskiego II. Wspomniał o tym także Jan Paweł II w adhortacji "Pastores Dabo Vobis" z 1992 r. - Przez ostatnie trzy lata w gronie rektorów trwała debata na temat potrzeby wprowadzenia okresu propedeutycznego we wszystkich ośrodkach - wyjaśnia rektor seminarium krakowskiego.

W listopadzie ubiegłego roku, podczas 350. Zebrania Plenarnego KEP, biskupi przyjęli dokument określający jego zasady. - Kościół w Polsce jest nieco opóźniony w stosunku do Włoch, Niemiec, a nawet niektórych państw Europy Środkowo-Wschodniej - podkreśla w rozmowie z "Tygodnikiem"...

4114

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]