Reklama

Ładowanie...

Teolożka i publicystka a od listopada 2020 r. felietonistka „Tygodnika Powszechnego”. Zajmuje się dialogiem chrześcijańsko-żydowskim oraz teologią feministyczną. Studiowała na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Debiutowała dziennikarsko w „Tygodniku” tekstem „Piwnice wciąż gniją” o księgarni Antyk, gdzie w podziemiach kościoła sprzedawano antysemickie publikacje. Na co dzień pracuje w Forum Dialogu, organizacji zajmującej się dialogiem polsko-żydowskim, której jest wiceprezeską. Autorka książek „Kościół kobiet” (2015) oraz „Emacypantki. Kobiety, które zbudowały Kościół” (2018).

Kontakt z autorką: radzik@tygodnik.com.pl

Artykuły

29.01.2023
Świat uparcie premiuje nieustępliwość i wytrwałość. Rezygnacja, odchodzenie, oddawanie – to nie są wartości, które chwalimy.
14.01.2023
Miałyśmy poczucie, że przeniosłyśmy się do miasta przyszłości. Po ulicach jeździli rowerzyści, rolkarze i deskorolkarze, a kierowcy im ustępowali. Jezioro i rzeka były tak...
09.01.2023
Franciszek wydał dekret o męczeństwie rodziny Ulmów, co otwarło drogę do jej beatyfikacji. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy błogosławionym może zostać siódme, nieochrzczone i ...
23.12.2022
Jak możemy okazywać wam solidarność, oprócz protestów i petycji? – spytałam tutejszą, irańską aktywistkę, która gościła na VII Kongresie Kobiet w Brukseli.
05.12.2022
Przez całą podstawówkę przepisywałam te swoje brzydko prowadzone zeszyty do religii, żeby ksiądz przychodzący z kolędą nie kwękał. Jak religia dla prymusów, to religia dla prymusów.
21.11.2022
Wlokę się ku adwentowi z niechęcią. Choć tak zwykle lubię to radosne oczekiwanie, dziecięcą ekscytację, nie choinką i prezentami, tylko kontemplowaniem Wcielenia.
07.11.2022
Pewnie jest coś niewłaściwego w odwiedzaniu nie swojego kraju w trakcie ważnych wyborów. Nie pomyślałam o tym wcześniej. Zresztą, co było robić, skoro izraelski rząd upadł i rozpisano już...
29.10.2022
„Jesteśmy tu dlatego, że nam na Kościele zależy, rzucamy wyzwanie obojętności, chcemy, by Kościół przetrwał, bo jest nam potrzebny” – mówił, otwierając Forum „Obecni w Kościele”, prof....
24.10.2022
Obcowanie świętych jest też o tym, że oni mieli swoją drogę przez historię jako chrześcijanie i my mamy swoją, obarczoną na dobre i na złe ich dziedzictwem, ale własną.
10.10.2022
Podziały na kobiecy balkon i męski front rozbił dopiero wspólny posiłek. Ale obserwacja, że w dialogu jest jak w tych dialogujących religiach, nie jest zupełnie od rzeczy.

Strony