Reklama

Kazuistyka

Kazuistyka

02.11.2010
Czyta się kilka minut
32. niedziela zwykła
N

Nie tak znowu dawno skwarek, włókienko mięsa, a nawet mała muszka pobożnym katolikom sprawiały nie lada kłopot. Oczywiście tak skomplikowaną sprawą zajęli się moraliści i określili, w jakich ilościach i kiedy można jeść zakazane pokarmy, żeby nie przekroczyć przykazania. Inni teologowie, dogmatycy, też dopracowali się równie subtelnych wskazań. Na przykład - w jaki sposób ochrzcić dziecko przed jego urodzeniem, albo w jaki sposób przebiegał poród Jezusa, skoro Jego Matka pozostała dziewicą.

Dzisiaj, kiedy przychodzi czytać te i podobne wytwory, trudno nie odczuwać skrępowania. Niemniej warto czytać, gdyż nam również grozi to samo niebezpieczeństwo, które, jeśli mu ulegniemy, bardzo utrudni również nam kontakty z Bogiem, a w ludzkich oczach ośmieszy.

Weźmy przykład pierwszy z brzegu: sposób przystępowania do Stołu Pańskiego i puryfikacja, czyli...

2869

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]