Reklama

Kaukaski kolaż

Kaukaski kolaż

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Wojciech Górecki, autor opowieści o Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii, na co dzień pisuje suche analizy. Tutaj snuje pełną anegdot narrację o historii, kulturze i obyczajach Kaukazu.
K

Kaukaz to zagadka. Spotykają się tu Europa i Azja, islam i chrześcijaństwo. Tutejsze obyczaje czasem zdają się dzikie, a przecież z jego kultury czerpała Europa. Dowodem - "Toast za przodków" Góreckiego. Ten analityk Ośrodka Studiów Wschodnich dał się poznać jako reporter w 2002 r., publikując zbiór reportaży "Planeta Kaukaz" (właśnie wznowiony). "Toast" jest kontynuacją "Planety"; składa się z trzech części poświęconych Azerbejdżanowi, Gruzji i Armenii.

W Baku, stolicy Azerbejdżanu, Górecki spędził pięć lat jako pracownik ambasady RP; do Gruzji i Armenii podróżował wielokrotnie. Bohaterami swej opowieści uczynił ludzi, których spotykał i wysłuchał. Snuje literacką narrację: o dawnych dziejach, o okresie ZSRR i ostatnich 20 latach, gdy niepodległe już kraje doświadczyły wojen i broniły się przed hegemonią Rosji.

Opowieść o Azerbejdżanie jest...

4524

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]