Reklama

Ładowanie...

Patronka współczujących

02.11.2010
Czyta się kilka minut
A gdy [Piłat] odbywał przewód sądowy, żona jego przysłała mu ostrzeżenie: Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu. Mt 27, 19
U

Uważający się za pobożnych rodacy Jezusa zorganizują wkrótce wyprane z uczuć prześmiewisko u stóp krzyża. W tym samym czasie nieznana światu żona pogańskiego prokuratora podejmuje dramatyczną interwencję. Wie, że skazujący wyrok, jeśli zostanie wydany przez jej męża, będzie niesprawiedliwy. Swej wiedzy daje wyraz, nazywając Skazańca - Sprawiedliwym. Nie o nazwy jednak tu chodzi, lecz także o to, że w swej wrażliwości całą noc śniła tragedię Jezusa.

Być może uniki stosowane przez Piłata stanowiły próbę pozytywnego zareagowania na interwencję żony. Jej kultura i wrażliwość, na tle tłumu spragnionego igrzysk, stanowi lekcję delikatności uczuć dla wszystkich, którzy przez stulecia usiłują zachować subtelność ocen zagłuszanych przez zgiełk łowców sensacji. Mimo że tylko św. Mateusz odnotował w swej Ewangelii reakcję żony Piłata, tradycja chrześcijańska...

2018

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]