Reklama

Czerwone i czarne

02.11.2010
Czyta się kilka minut
Książki Michała Majewskiego i Pawła Reszki, Piotra Zaremby oraz Piotra Semki to dobry znak: gdy w kraju dzieją się rzeczy ważne, publicyści nie tylko kwitują je na łamach gazet i ekranach telewizorów, ale podejmują głębszy opis.
D

Dotąd w Polsce bywało z tym kiepsko. Na początku III RP mieliśmy, co prawda, wysyp wywiadów rzek oraz wspomnień publikowanych przez oficynę BGW, potem jednak tylko sporadycznie ukazywały się jakieś pozycje - głównie jako wywiady rzeki właśnie. Tymczasem w świecie pisanie portretów czynnych polityków jest normą, podobnie jak pisanie książek na temat bieżącej polityki. Dobrze więc, że otrzymaliśmy w ciągu ostatnich miesięcy poniekąd bliźniacze biografie: Lecha Kaczyńskiego autorstwa Piotra Semki ("Opowieść arcypolska") i Jarosława Kaczyńskiego pióra Piotra Zaremby ("O jednym takim..."), a do tego, bardziej jako kontrapunkt wobec książki Semki, opowieść Majewskiego i Reszki ("Daleko od Wawelu").

Wszystkie te pozycje pomyślane były jako głos w dyskusji na temat rządów formacji stworzonej przez braci Kaczyńskich. Historia sprawiła, że dwie stały się przyczynkami...

13658

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]